Trafik Cezası

Gerekli Alanlarda Uzun Farlarını Kullanmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 64/1-a-1 maddesi gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 64/1-a-1 trafik cezası yazılır.

Kısaca 64/1-a-1: gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 64/1-a-1 nedir? 64/1-a-1 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 64/1-a-1 trafik cezası ne kadar? 64/1-a-1 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 64/1-a-1 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

64/1-a-1 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 64. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Işıkların kullanılması olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamak,
 • 64/1-a-1 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Gerekli Alanlarda Uzun Farlarını Kullanmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 64/1-a-1 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 64/1-a-1 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Gerekli Alanlarda Uzun Farlarını Kullanmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 64/1-a-1 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 64/1-a-1 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Gerekli Alanlarda Uzun Farlarını Kullanmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “gerekli alanlarda uzun farlarını kullanmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

64/1-a-1 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba,

  Ben Engelli bir bireyim. Araç engelli aracı değil. Avm de Aracımı engelli alalına park edip engelli kimlik kartımı aracın görünür bir yerine koyduğum halde ceza geldi.

  İtiraz hakkım var mıdır.

  Saygılarımla,

   1. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Üst tarafta yeniden konu açtım. Dikkate almayınız.

    Saygılarımla,

 2. Sorun şuki engelli park yeri yazıyor ama sadece bu engelliler kullanabilir demiyor. %50 engelli bireyim. Geçen gün alışveriş merkezinin otoparkında engelliler için olan bölüme aracımı park ettim. Polis fotoğrafını çekmiş ve 392 tl ceza geldi. Bunu iptal ettirebilirmiyim?

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu