Trafik Cezası

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezası

Karayolları trafik kanunun 61/1-o maddesi engelli araç park yerine park etme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 61/1-o trafik cezası yazılır.

Kısaca 61/1-o: engelli araç park yerine park etme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 61/1-o nedir? 61/1-o trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 61/1-o trafik cezası ne kadar? 61/1-o itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek engelli araç park yerine park etme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 61/1-o ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

61/1-o Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle engelli araç park yerine park etme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 61. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek,
 • 61/1-o tali kusur sayılır. 61/1-o kısacası %25 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 61/1-o ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında engelli araç park yerine park etme cezası 264 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz engelli araç park yerine park etme cezasını 198 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 61/1-o trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 61/1-o trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken engelli araç park yerine park etme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 61/1-o ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

engelli araç park yerine park etme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri engelli araç park yerine park etme cezasını iptal etmek için başvurucunun “engelli araç park yerine park etme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

61/1-o kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Merhaba
  Engelli park yerine araba koymaktan ceza kesilmiştir. Hastane otoparkının tüm zeminlerinde engelli araç park yeri vardır. Otopark komple engelliler içinse güvenlik görevlilerin girişten sadece engelli araçlarını alması gerekmez mi. Ayrica bunun icin once uyari gerekmiyor mu yada herhamgi bir kagit koymalari gerekmez mi. Ayrıca ceza kağıdında araç resmi de bulunmamaktadır Rica etsem bana bununla ilgili bir itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz.

  1. Merhaba, kısa süreliğine aciliyetten hastane engelli otoparkında araç bıraktım. Ceza kesilmiş. İtiraz dilekçe örneğini verebilir misiniz.

 2. Engelli park yerine park etmekdenaynı günde ayrı saatlerde hem trafik polisi hem fahri müfettiş ceza yazmış

 3. Eskişehir Şehir Hastanesine tedavi için gittiğimde aracım kısa süreliğine 20 dakika kadar park halinde kaldı. Hastanedeki tedavim sonrası aracımla ordan ayrıldım ama engelli araç parkına park ettim diye 288,00 tl ceza geldi.

 4. Merhaba ben engelli bir bireyim işyerinde rahatsızlandım ve işyerinin aracı ile hastaneye gittin park yeri yoktu hastanenin park alanında engelli parkına bıraktım çıktıgımda arac yoktu otoparktan aldım aracı şimdide ceza geldi buna itiraz hakkım varmı varsa dilekçe alabilirmiyim iyi çalışmalar

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

 5. MERSİN Şehir Hastanesine AMELİYAT için gittiğimde fark etmeden aracım engelli bölümünde park halinde kaldı. AmELİYAT SONRASINDA AYNI GÜN HASTAHANEDEN AYRILIRKEN ARACIMIN CAMINDA CEZA YAZILDIĞINA DAİR OLDUYKÇA BASİT BİR A4 ÇIKTISINDA UYARI VARDI
  VE 14 GÜN SONRASINDA E DEVLETTE 288tl CEZA GÖRÜLDÜ ŞİMDİ İTİRAZ EDEBİLME HAKKIM ile kabul edilme VAR MI

 6. %44 engelli kartım olmasına rağmen engelli Araç yerine aracımı park ettim ruhsat benim adıma ön cama kartımı koymama rağmen bana 288 TL ceza geldi sulh hukuk ceza Mahkemesi’ne müracaat edeceğim paramı geri alabilir miyim Park ettiğim yer Kuşadası kaymakamlık önü polisler de oradaydı bana buraya park etme demediler Engelli kartımı koydum ayrıldım yasak olsaydı polis uyarırdı beni ceza makbuzunda kaymakamlık önü diyor Polisler nöbette Beni görmemesi mümkün değil

  1. Sizin engelli olmanız aracınızı engelli araç park yerine park etmek için yeterli değil ne yazık ki. Aracın engelli park yerine park edebileceğine dair trafik denetleme şube müdürlüğünden araç kartınız var mı? Eğer var ise cezanız iptal edilir, yok ise cezanız iptal olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu