Trafik Cezası

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezası

Karayolları trafik kanunun 61/1-o maddesi engelli araç park yerine park etme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 61/1-o trafik cezası yazılır.

Kısaca 61/1-o: engelli araç park yerine park etme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 61/1-o nedir? 61/1-o trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 61/1-o trafik cezası ne kadar? 61/1-o itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek engelli araç park yerine park etme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 61/1-o ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

61/1-o Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle engelli araç park yerine park etme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 61. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek,
 • 61/1-o tali kusur sayılır. 61/1-o kısacası %25 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 61/1-o ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında engelli araç park yerine park etme cezası 264 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz engelli araç park yerine park etme cezasını 198 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 61/1-o trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 61/1-o trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken engelli araç park yerine park etme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 61/1-o ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

engelli araç park yerine park etme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Engelli Araç Park Yerine Park Etme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri engelli araç park yerine park etme cezasını iptal etmek için başvurucunun “engelli araç park yerine park etme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

61/1-o kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Merhaba
  Engelli park yerine araba koymaktan ceza kesilmiştir. Hastane otoparkının tüm zeminlerinde engelli araç park yeri vardır. Otopark komple engelliler içinse güvenlik görevlilerin girişten sadece engelli araçlarını alması gerekmez mi. Ayrica bunun icin once uyari gerekmiyor mu yada herhamgi bir kagit koymalari gerekmez mi. Ayrıca ceza kağıdında araç resmi de bulunmamaktadır Rica etsem bana bununla ilgili bir itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz.

   1. Isparta şehir hastanesine ameliyat için gittim otoparkında engelli yerine koymuşum farketmeden ne yapabilirim

    1. Bugün midem zehirlendi İstanbul kartal lütfü kırdar devlet hastanesine acile gitdim park alanı doluydu isal oldum istifar ediyordum aceleyle işaretlerde net belli değildi engelli park yerine park etmişim 288 tl ceza yedim nasıl dilekçe yazabilirim

  1. Merhaba, kısa süreliğine aciliyetten hastane engelli otoparkında araç bıraktım. Ceza kesilmiş. İtiraz dilekçe örneğini verebilir misiniz.

   1. Mrb kolay gelsin Yalova merkez Çarşı içinde yerde silinik olarak enggelle işareti vardı ama tabela yoktu arabamı park ettim ceza yazılımı buna başka yerlerde hem tabela hem enggeli işaret i var yerlerde

    1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 2. Engelli park yerine park etmekdenaynı günde ayrı saatlerde hem trafik polisi hem fahri müfettiş ceza yazmış

 3. Eskişehir Şehir Hastanesine tedavi için gittiğimde aracım kısa süreliğine 20 dakika kadar park halinde kaldı. Hastanedeki tedavim sonrası aracımla ordan ayrıldım ama engelli araç parkına park ettim diye 288,00 tl ceza geldi.

   1. Hastanenin acil bölümünden giriş yapmak için aracımı 2 tane engelli park yeri bulunan hastanenin park yerinin kenarına kenara sıkışık park ettim. Ceza için itiraz dilekçesi alabilir miyim

 4. Merhaba ben engelli bir bireyim işyerinde rahatsızlandım ve işyerinin aracı ile hastaneye gittin park yeri yoktu hastanenin park alanında engelli parkına bıraktım çıktıgımda arac yoktu otoparktan aldım aracı şimdide ceza geldi buna itiraz hakkım varmı varsa dilekçe alabilirmiyim iyi çalışmalar

 5. MERSİN Şehir Hastanesine AMELİYAT için gittiğimde fark etmeden aracım engelli bölümünde park halinde kaldı. AmELİYAT SONRASINDA AYNI GÜN HASTAHANEDEN AYRILIRKEN ARACIMIN CAMINDA CEZA YAZILDIĞINA DAİR OLDUYKÇA BASİT BİR A4 ÇIKTISINDA UYARI VARDI
  VE 14 GÜN SONRASINDA E DEVLETTE 288tl CEZA GÖRÜLDÜ ŞİMDİ İTİRAZ EDEBİLME HAKKIM ile kabul edilme VAR MI

 6. %44 engelli kartım olmasına rağmen engelli Araç yerine aracımı park ettim ruhsat benim adıma ön cama kartımı koymama rağmen bana 288 TL ceza geldi sulh hukuk ceza Mahkemesi’ne müracaat edeceğim paramı geri alabilir miyim Park ettiğim yer Kuşadası kaymakamlık önü polisler de oradaydı bana buraya park etme demediler Engelli kartımı koydum ayrıldım yasak olsaydı polis uyarırdı beni ceza makbuzunda kaymakamlık önü diyor Polisler nöbette Beni görmemesi mümkün değil

  1. Sizin engelli olmanız aracınızı engelli araç park yerine park etmek için yeterli değil ne yazık ki. Aracın engelli park yerine park edebileceğine dair trafik denetleme şube müdürlüğünden araç kartınız var mı? Eğer var ise cezanız iptal edilir, yok ise cezanız iptal olmaz.

   1. Araç sahibi 90 üzeri engelli arabayı ben sürüyorum ama kartımız yok engelli yerine park ettik hastaneye girdik polis kartınız yok dedi ben raporu gösterdim 90 üzeri rapor diye polis kabul etmedi. Kart olacak dedi.

     1. Merhaba. 06.01.2022 tarihinde avm’ye ait engelli otoparkına aracımı park ettim. Ayağım kırık olduğu için yürüteç ile hareket edebiliyorum. Trafik cezası yazıldığına dair e-posta geldi. Ceza maddesi 61-1/1-O Engelli Yerine Park. Ücret 392 TL. Ayağım kırık olduğundan dolayı cezaya itiraz etmiş olsam iptal olur mu?

 7. 61/1-0 maddesinden 288 tl ceza yazıldı.Aracı park ettiğim yerde sadece bi tane çizgi vardı onu da yeni farkettim. herhangi bir tabela engelli park yeri gibi bir uyarıcı bir şey yoktu ayrıca ara bir sokakta evin önüne çekmiştim herhangi bir kurum önü ya da işlek bi yer değildi.Gece saat 12 de yazılmış ceza ve bana gelen tutanakta da fotoğraf falan yok park edildiğine dair.155 e ihbar etmişler buna istinaden ceza yazılmış.nasıl bi yol izlemeliyim itiraz etsem sonuç ne olur.Dilekçeyi bana da gönderirmisiniz

 8. Aracım engelli aracı, ön göğüslüğe görülebilecek şekilde engelli kartımı koyduğum halde, engelli otoparkını meşgul etmekten, fahri müfettiş ceza kesmiş… nasıl iptal ettirebilirim?..

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 9. bana da engelli aracı yerine park dan ceza kesildi, fakat ilgili yerde engelli aracı levhası önünde ki alana aracımı park etmiştim, itiraz edeceğim dilekçe örneği göndermeniz mümkün mü

 10. Merhabalar,
  Bursa Suryapı AVM de aracımı engelli park yerine çekip engelli kimlik belgemi usulüne uygun bir şekilde ön camdan görünecek şekilde yerleştirdim. 3 gün sonra 61/A-o cezası geldi. İtiraz için dilekçe örneği gönderir misiniz.

  İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla,

 11. Merhaba;
  03.10.2021 pazar günün alışveriş için cadde üzerinde A101 market önüne kaldırım kenarına aracımı parkettim. Marketin hemen yanındaki beton elektrik direğinin oldıkça yüksek bir kesimine küçük bir belediye otobüs durağı tabelası asmışlar, ben bunu görmedim tabi (özellikle kafanızı kaldırıp baktığınızda ancak farkediliyor); artı asfaltta otobüs durağı olduğunu belirten sarı çizgiler de yoktu. Marketten çıkınca aracımın çekilmiş olduğunu gördüm.
  13 TL otopark ve 140 TL çekme bedeli olmak üzere 143.-TL ödeyerek aracımı otoparktan çıkardım, plakama da 144.-TL 61/1-e’den ceza kesilmiş.

  Hem Trafik cezasına hemde aracı otoparktan alırken ödediğim ücretlere itiraz etmek istiyorum.

  Ne yapmalıyım, nasıl bir dilekçe yazabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 12. İyi günler ben engelli çocuğum ile beraber AVM ye gittim aracımı engelli yerine park ettiğim için ceza yazıldı.Araç benim adıma kayıtlı engelli çocuğum adına değil itiraz etsem kazanabilir miyim, birde tüm engelli olanların sıfır araç alacak maddi gücüde yok.Ne yapmam lazım kolay gelsin

 13. merhaba Antalya da eğitim araştırma hastanesi parkında engelli park alanına ruhsatında engelli aracı yazan ama engelli kartı bulunmayan aracıma 288 tl park cezası geldi buna itiraz etsem sonuç ne olur vede bana bir itiraz dilekçesi yazabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim tesekkür ederim

 14. %50 engelim var ve aracımı önüne kartımı koymama rağmen trafik cezası geldi engelli otoparkına sadece bedensel engelliler mi park edebiliyor bunun bir ayrımı var mı birde nereye hangi dilekçeyle itiraz edeceğim itirazım sonucu bçne olur sizce

 15. merhabalar.
  Bir abimiz ceza yemiş engelli otoparkına park ettiğinden dolayı. yalnız abimiz engelli otoparkına bırakmadığını ısrarla söylüyor. itiraz etmek istiyoruz. rica etsek sizden itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz? iyi çalışmalar dileriz.

 16. Bugün hastaneye gitmiştim. Hanım rahatsızdı, çocukta da vardı, farketmeden engelli park yerine bırakmışım 288 tl ceza geldi. İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

 17. Merhaba, yorum yapma menüsünü bulamadım.Cevapla kısmından yazdım ben de.
  Hastane çalışanıyım. 3Aralıkta hastane otoparkında döndüm döndüm ve yer bulamadığım için göreve de geç kaldım diye aracımı engelli parkına parketmek zorunda kaldım.Açıkçası cezası olduğunu da bilmiyordum. Şimdi itiraz etsem hastanede çalışan olduğum için bir faydası olur mu örnek dilekçe gönderebilir misiniz?
  Bir de cezayı önce ödeyip sonra mı itiraz ediliyor. Erken ödenirse %25 indirimden faydalanayım mı itirazın kabul edilmemesi ihtimali daha yüksek.

  1. Cezayı ödemek zorunda değilsiniz ancak ceza iptal olmazsa yasal faiz işler, tavsiyem ödeyip itiraz etmeniz yönünde olur. Öte yandan bilmemek sorumluluğu ortadan kaldırmaz. Cezanın iptali ile ilgili hüküm hakimindir.

 18. merhabalar hastane otoparkında %49 engelli olmama ve engelli kimlik kartımı camın önüne koymama rağmen ceza kesilmiş nasıl itiraz edebilirim.

  1. Aracınızın engelli araç kartı yok ise teknik olarak cezai işlem doğru. Ancak itiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 19. Merhabalar aracım engelli aracı değil kartım da yok fakat yürüyemiyorum deyneklerle anca birde yerler buzlu olduğu için oraya bıraktım ceza mail adresine gelmiş yapılacak bi durum varmi tavsiyeniz nedir cezayı odeyeyimmi

 20. Merhaba, zeminde engelli işareti olan yere park etmem sonucu ceza kesildi, ama engelli park yeridir yasaktır gibi bir levha yoktur, levha zorunlu değil midir, itiraz etmemde fayda var mıdır, dilekçe gönderir misiniz

 21. Hastanenin acil bölümünden giriş yapmak için aracımı 2 tane engelli park yeri bulunan hastanenin park yerinin kenarına kenara sıkışık park ettim. Ceza için itiraz dilekçesi alabilir miyim

 22. 81 yaşındaki babama sağlık raporu almak için müracaat ettim. Mazeretim den dolayı bu süreçte 3-4 gün engelli park yerini kullandım. Maşallah hergun park cezası yazılmış ilk ceza 5 gün sonra tebliğ edildiği için tolarans gösterilmediğini öğrendiğimde ceza sayısı 3 du Kocaeli de ikamet ediyorum. Ceza Eskişehir de yazılmış. Konuyla ilgili yol ve yordam konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 23. Merhaba Hamile olan eşim arcı hastane otoparkında engelli yerine park etmiş. fakat hastanede giriş kaydı yoktur. nasıl bir yol izlemeliyiz.

 24. 61/1-n trafik cezası itiraz dilekçesi örneği rica edicektim. Benimle birlikte aynı şekilde onlarca motorun bulunduğu yerde gelen bir ceza.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu