Trafik Cezası

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 78/1-a maddesi emniyet kemeri takmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 78/1-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 78/1-a: emniyet kemeri takmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 78/1-a nedir? 78/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 78/1-a trafik cezası ne kadar? 78/1-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek emniyet kemeri takmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 78/1-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

78/1-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle emniyet kemeri takmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 78. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak,
 • 78/1-a sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 78/1-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında emniyet kemeri takmama cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz emniyet kemeri takmama cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 78/1-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Emniyet Kemeri Takmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 78/1-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken emniyet kemeri takmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 78/1-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

emniyet kemeri takmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Emniyet Kemeri Takmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri emniyet kemeri takmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “emniyet kemeri takmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

78/1-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. Bana 78/1a cezasi kesilmis.gelenncezada resim yok.ben zaten kemersiz arac kullanmiyorum uzerimdeki mont siyah oldugu icin polis gormeden yazmistir bu cezayi.iptal icin basvuru yapabilirmiyim bu durumda

 2. araçta seyir halinde telefon vb cihaz kullanmak cezası ile ilgili örnek itiraz dilekçesi istiyorum

   1. 78/1-A emniyet kemeri takmaktan ceza yazılmıştır.surekli taktiğin kemerin takılmadı diye ceza yazılması zoruna gitti bunun için bana dilekçe örneği gonderir misiniz

 3. Üzerimdeki siyah montan dolayı emniyet kemeri görünmeyip 78/1 maddesinden trafik cezası uygulanmıştır yardımcı olurmusunuz dilekçe hakkında

 4. Fahri trafik müfettişinin yazmış olduğu emniyet kemeri takmama plakaya yazılmış cezaya örnek itiraz dilekçesi

 5. Benim üzerime kayıtlı ama babamın kullandığı araç plakasına resimsiz olarak emniyet kemeri cezası geldi. Emsal kararlarıda ekleyerek dilekçe hazırlayabilirmiyiz.

 6. Emniyet kemeri takmamadan dolayı plakaya gelen cezaya itiraz için dilekçe örneğinde yardımcı olur musunuz

 7. Aracın eşimde olduğu saatlerde emniyet kemeri takılmadığına dair ceza kesilmiş. Eşim montunun siyah olduğunu o sebeple cezayı yazan kişinin görememiş olabileceğini söylüyor. Bu durumda dilekçeyi eşim mi yazmalı? Bana emniyet kemeri cezasına itiraz dilekçesi gönderir misiniz

 8. Emniyet kemeri takmamadan dolayı plakaya gelen cezaya itiraz için dilekçe örneğinde yardımcı olur musunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu