Trafik Cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Karayolları trafik kanunun 36/3-a maddesi ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 36/3-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 36/3-a: ehliyetsiz araç kullanma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 36/3-a nedir? 36/3-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 36/3-a trafik cezası ne kadar? 36/3-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek ehliyetsiz araç kullanma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 36/3-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

36/3-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle ehliyetsiz araç kullanma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 36. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Sürücü belgesi alma zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak,
 • 36/3-a sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 36/3-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası 2473 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz ehliyetsiz araç kullanma cezasını 1854,75 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 36/3-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 36/3-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken ehliyetsiz araç kullanma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 36/3-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri ehliyetsiz araç kullanma cezasını iptal etmek için başvurucunun “ehliyetsiz araç kullanma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

36/3-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Mrb yeğenim benden habersiz aracın anahtarını alıp kaza yaptı duran araca çarptı polis geldi yeğenime ceza yazdı tutanak tutuldu araçları sigorta yapıyor zaten ama yeğenime yazılan ceza haricinde bana da bi ceza gelir mi. Gelirse itiraz etme durumunda iptal olma durumu varmı yeğenime yazılan cezayada itiraz etme hakkımız varmı
  Bide en önemlisi yeğenim yanımda emanet ailesi şehir dışında yaşıyor. Ailesine herhangibi bi tebligat falan yazı gider mi. Giderse gitmemesi için ne yapabiliriz.
  Çok teşekkür ederim

   1. Merhaba.

    Babam benden habersiz anahtarı alıp aracı kullanmış ve aracı baglatmis ehliyetsizlikten. Ben babama rızamla arabayı vermedim vermiyorum da. Bu konu hakkında itiraz edebilir miyim bana kesilen ceza için? Tesekkurler

 2. merhaba lar bn nisan 10 da ehliyetszlikte ceza yedim araç sahıbine giden ceza tutanağı kayıp genede crza itiraz dilekçesi yazsam kabul edelermi

 3. Eşim adına kayıtlı 50 cm3 motor ile kaza yaptım. B sınıfı ehliyetim var. 36/3-a göre ceza kesildi. Bu ehliyet ile motor kullanamazmıyım

 4. merhaba
  bana ait olan aracı ehliyeti bulunan cocugum arkadasına veriyor ve arkadasının ehliyeti yok bana ceza geliyor .buraya itiraz etme hakkımız bulunurmu acaba
  Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi’ni mail olarak gonderirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu