Trafik Cezası

Araçlarda Olması Gereken Işık Donanımlarını Bulundurmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 63. Madde maddesi araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 63. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 63. Madde: araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 63. Madde nedir? 63. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 63. Madde trafik cezası ne kadar? 63. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 63. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

63. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 63. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların ışıklandırılması olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Araçlarda şararına uygun ışık donanımını bulundurmamak,
 • 63. Madde sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Araçlarda Olması Gereken Işık Donanımlarını Bulundurmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 63. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 63. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Araçlarda Olması Gereken Işık Donanımlarını Bulundurmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 63. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 63. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Araçlarda Olması Gereken Işık Donanımlarını Bulundurmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “araçlarda olması gereken ışık donanımlarını bulundurmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

63. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. MERHABA,

  KTK MADDE 63 TEN CEZA GELDİ.
  İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ RİCA ETSEM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu