Trafik Levhaları ve Anlamları

Ana Yol Tali Yol Levhası T-22-a

Ana Yol Tali Yol Levhası T-22-a
Tehlike Uyarı İşaretleri

Ana Yol Tali Yol levhaları, bir tali yol kavşağına yaklaşılmakta olduğunu, bu işaretin kullanıldığı yoldaki trafiğin ilk geçiş hakkına sahip bulunduğunu ve tali yoldan yaklaşmakta olan sürücülerin ana yola girmeden önce yol vermelerinin veya durmalarının gerekli olduğunu bildirir.

Ana Yol Tali Yol levhalarının kullanıldığı kavşaklarda, tali yoldaki araç sürücüleri için TT-1 nolu Yol Ver veya TT-2 nolu Dur işaret levhalarından uygun olanı konulmalıdır.

Ana Yol Tali Yol, aynı zamanda öndeki taşıtı geçmenin yasak olduğunu belirttiğinden, bu işaret levhaları ile birlikte TT-27 nolu Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır işaret levhası kullanılmaz.

Ayrıca, ana yol üzerinde B-38 nolu Ana Yol işaret levhası ya da B-1a nolu Kavşak Öncesi Yön Levhası kullanılmışsa, bu levhaların kullanımına gerek yoktur. Ancak, bu işaretlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın tali yolda TT-1 nolu Yol Ver veya TT-2 nolu Dur işaret levhalarından uygun olanı konulmalıdır.

Ana Yol Tali Yol kavşaklarının işaretlenmesinde kullanılacak sembol, yoldaki mevcut durumunu yansıtmalıdır. Yani ana yol  işaret levhalarından uygun olanı kullanılabilir. Ancak, ana yolun doğru giden güzergah olmaması durumunda, Ana Yol Tali Yol levhaları yerine uygun ilave panelle B-38 nolu Ana Yol işaret levhası kullanılmalıdır.

Uygun mesafe değerlerinin sağlanamadığı ardışık kavşaklarda T-22b ve T-22c nolu işaret levhaları yerine T-22d ve T-22e levhalarından uygun olanı kullanılmalıdır. Ana Yol Tali Yol levhalarının kullanıldığı kavşaklarda da, tali yolda TT-1 nolu Yol Ver ya da TT-2 nolu Dur işaret levhalarının kullanılması zorunludur.

Anayol : Anatrafiğe açık olan ve bunu kesen karayolundaki trafiğin, bu yolu geçerken veya bu yola girerken, ilk geçiş hakkını vermesi gerektiği işaretlerle belirlenmiş karayoludur.

Tali yol: Genel olarak üzerindeki trafik yoğunluğu bakımından, bağlandığı yoldan daha az önemde olan yoldur.

Ana Yol Tali Yol Levhası ile ilgili olarak  Karayolları Trafik Kanunun 57. Maddesi  ve  Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 109. Maddesinde  usul ve esaslar belirtilmiştir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu