Trafik Kazası Kusur Oranları

66. madde Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

66. madde kusur oranı, trafik kazasında “Bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymamak” olarak bilinen ktk 66. madde kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır” 66. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 66. madde kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 66. madde kusur nedir, 66. madde kusur oranı yüzde kaç, 66. madde asli mi, yoksa tali kusur mu, 66. madde trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 66. madde nedir açıklamak gerekirse;

Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikleerin taşıt yolunda; bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikleerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi; bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıarını sürmeleri ve Yönetmelikte belirtilen güvenlik şararına uymamaları; bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motorsiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları; sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikleerde bir kişiden fazlasının taşınması,

Karayolları Trafik Kanunu 66. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

66. madde Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

66. madde Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. Tali kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/tali-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

66. madde kusur oranı Tali kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

66. madde Kusur Oranı Yüzde Kaç?

66. madde kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 66. madde kusur oranı yüzde hesaplama değeri %25 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

66. madde Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 66. madde trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 288 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 216 ₺ ödeyebilirsiniz.

66 trafik cezası
66 trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 66. madde maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/66-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

66. madde Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

66. madde kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

66. madde kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

  • Ben sigortacıma sordum, 66. madde maddesi değişmez dedi!
  • Kaportacım, sen suçlusun 66. madde doğru dedi!
  • Eksper tanıdığım var, 66. madde maddesine boşuna itiraz etme dedi!
  • Avukatım, dava yıllarca sürer 66. madde ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

66. madde Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 66. madde
66. madde Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 66. madde

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu