Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

57/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

57/1-b kusur oranı, trafik kazasında “Kontrollü kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek” olarak bilinen ktk 57/1b kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Kavşaklarda geçiş hakkı” 57. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 57/1-b kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 57/1b kusur nedir, 57 1b kusur oranı yüzde kaç, 57/1b asli mi, yoksa tali kusur mu, 57 1b trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 57/1-b nedir açıklamak gerekirse;

Trafik zabıtası veya ışıklı trafik işaret cihazları veya trafik işaret levhası bulunmayan kavşaklarda; 1.Bütün sürücülerin geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara, 2.Bütün sürücülerin doğru geçmekte olan tramvaylara, 3.Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücülerin bu yoldan gelen araçlara, 4. Bölünmüş yola çıkan sürücülerin bu yoldan geçen araçlara, 5. Tali yoldan ana yola çıkan sürücülerin ana yoldan gelen araçlara, 6. Dönel kavşağa gelen sürücülerin dönel kavşak içindeki araçlara, 7. Bir iz veya mülkten çıkan sürücülerin, karayolundan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermemesi,

Karayolları Trafik Kanunu 57. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

57/1-b Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

57/1b Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. Asli kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/asli-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

57 1b kusur oranı Asli kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

57/1-b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1b kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 57/1b kusur oranı yüzde hesaplama değeri %75 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

57/1-b Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 57 1b trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

57/1-b trafik cezası
57/1-b trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 57 1b maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/57-1-b-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

57/1-b Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

57 1b kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

57/1b kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

  • Ben sigortacıma sordum, 57/1b maddesi değişmez dedi!
  • Kaportacım, sen suçlusun 57 1b doğru dedi!
  • Eksper tanıdığım var, 57/1-b maddesine boşuna itiraz etme dedi!
  • Avukatım, dava yıllarca sürer 57 1b ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

57/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 57/1-b
57/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 57/1-b

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. iyi günler eşim otomobil ile dönel kavşakta motorsiklet sürücüsüne çarptı. motorsikler sürücüsü 2 kişi idi. eşime 57/ 1 – kusur verdiler.
    motorsiklet sürücüsü ve yolcuda kask koruyucu kıyafet yok motorsiklet şöförde 0,95 promil alkol var yolcudaki bilinmiyor. yolcu olan kişinin kaburgaları kırılmış (kaç kırık bilinmiyor) 2 akciğeri sönmüş tüp takıldı ve 2 hafta yoğun bakımda kaldı. 2 hafta sonra taburcu oldu şuan bir sıkıntısı kalıcı hasarı yok.
    eşim otomobil sürücüsü işitme engelli 2 adet işitme cihazı kullanıyor. araç benim adıma. bu olaydan bize ne gibi sonuç çıkar maddi manevi ne olur

  2. mrb ben motor kuryeye çarptım daha doğrusu o bana çarptı trafik bana suçu verdi suç oranı 57/1-b vermiş kurye hafif yaralandı bu tutanağa itiraz hakkım varmı nereye baş vura bilirim teşklr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu