Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

52/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

52/1-b kusur oranı, trafik kazasında “Yol ve trafik durumuna göre davranmamak” olarak bilinen ktk 52/1b kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Hızın gerekli şartlara uygunluğunu sağlamak” 52. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 52/1-b kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 52/1b kusur nedir, 52 1b kusur oranı yüzde kaç, 52/1b asli mi, yoksa tali kusur mu, 52 1b trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 52/1-b nedir açıklamak gerekirse;

Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şarara uydurmamak,

Karayolları Trafik Kanunu 52. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

52/1-b Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

52/1b Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. Tali kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/tali-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

52 1b kusur oranı Tali kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

52/1-b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52/1b kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 52/1b kusur oranı yüzde hesaplama değeri %25 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

52/1-b Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 52 1b trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

52/1-b trafik cezası
52/1-b trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 52 1b maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/52-1-b-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

52/1-b Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

52 1b kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

52/1b kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

  • Ben sigortacıma sordum, 52/1b maddesi değişmez dedi!
  • Kaportacım, sen suçlusun 52 1b doğru dedi!
  • Eksper tanıdığım var, 52/1-b maddesine boşuna itiraz etme dedi!
  • Avukatım, dava yıllarca sürer 52 1b ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

52/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 52/1-b
52/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 52/1-b

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Merhabalar. 70 km lik hiz gosteren bölünmüş bir yolda 107 ile gecmisim % 50 aşma yani 51/2C uygulanmis. Normalmi? Yoksa +%10 ilave ile 77 km hizami % 50 uygulanacak? İtiraz etmeme gerek varmi?

  2. Geçen sene 2019 3 ayda bi trafik kazası yapmıştım motor kuryeydim yaya ya çarptım metre geride yaya ve kırmızı geçti varken o yaya geçidi olmadan arkasına bakarak yürürken bi anda vurmuş oldum şuan da 52/1B kusurlu olduğum gözükmüş ve devletin açtığı davada benden para talip ediyor 14 bin tl 3 ay evde yattığını idda ediyor ve raporu yok 2 gün hastane de kalmış ben ailemden gizledim işi birakirirler diye bende çok kötü oldum korkudan hastaneye gitmedim karşı taraf bana 14 bin tl istiyor uzlaştırma icin almaya hakkı varmi lütfen yanıtlarımisiniz (ehliyetim çalışma belgem bütün ekipmanlarım vardi)

    1. Bahsetmiş olduğunuz durumla ilgili olarak bir çok incelenmesi gereken kriter var. Yayanın kaza tutanağında ihlali olduğu belirtilmiş mi? Talep edilen tutar destekten yoksun kalma mı? Manevi tazminat mı? Başvurucu da kalıcı bir hasar var mı? Başvuran kişinin yaşı, bakmakla sorumlu olduğu kişi, medeni durumu, aylık geliri gibi bir çok detay incelenmesi gerekiyor. Alır ve alamaz şeklinde bir cevap verilmesi doğru değil.

  3. Geçen yıl aracım ile yolda giderken geliş yönünden gelen araç sollama yaptı ve benim şeridime girdi ben hızımı düşürüp yolun kenarına çekildim ve araç ile çarpismaktan kurtuldum. Ve sonrasında ise yine o aracın peşinden gelen bisikletli kişi aynı şekilde benim şeridimde tam yolun ortasında üzerime geliyor ben de frene ani bastım araç kaymaya başladı kenara gitmeme rağmen soldan çarpıştık. Polis raporu adaletsiz tutup her iki tarafa suç buldu uzlaşmayı ben istemedim şikayetçi onlar oldu mahkemem var sonuç ne olur ?

  4. MERHABALAR. KAYSERİ DEVELİ ERCİYES YOLUNDA KİRALIK ARAÇ İLE İLERLERKEN YA LASTİK PATLAMASINDAN YA DA BAŞKA BİR SEBEPTEN DİREKSİYON HAKİMİYETİMİ KAYBEDİP YOL KENARINDAKİ BAZI BETONLARA DA ÇARPARAK YAKLAŞIK 30 M KAYMA YAPARAK YOL KENARINDA DURABİLDİM. ARACIN SAĞ ÖN LASTİĞİ PATLADI, TAMPONU FARLARI VS KIRILDI. ARAÇ KİRALADIĞIM FİRMAYI ARADIM ÇEKİCİ İÇİN VS. ONLAR DA MUTLAKA JANDARMANIN GELİP TUTANAK TUMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER KASKO İÇİN. JANDARMAYA DA DURUMU ANLATTIM. İŞTE HAKİMİYETİ KAYBETTİM VS DİYE. ÖLÇTÜLER BİÇTİLER TUTANAK TUTTULAR ANCAK TUTANAĞA 521-B MADDESİNDEN SÜRÜCÜ HATASI VARDIR DİYE YAZMIŞLAR. BU DURUMDA KİRALIK ARAÇ FİRMASININ KASKOSU BU HASARI ÖDER Mİ DİYE MERAK ETTİM. ÇOK TEŞEKKÜRLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu