Trafik Cezası
Trend

46/2-d trafik cezası

46/2-d trafik cezası Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 46/2-d trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununKara yollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46/2-d maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Karayollarında trafiğin akışı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

46 2d itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 46/2d yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 46-2d itiraz talebinizi yazın, 46-2d dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, 46/2-d trafik cezası hususi otomobiller için 235 tl, Kamyon-çekici için 1.002 tl tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 46/2d maddesine 53 lira zam yapılarak 288 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

46/2-d trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile indirilimli olarak ödenmek istendiğinde belirtilen miktarlardan %25 oranında indirim yapılmaktadır.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 216 Türk Lirasıdır.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak indirilimli olarak ödenmek istendiğinde belirtilen miktarlardan %25 oranında indirim yapılmaktadır 216 tl olarak ödeyebilirsiniz.

Tekrar belirtmekte fayda var 46/2-d trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 46/2-d trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, yani 46/2-d trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 46/2-d trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-d maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 46/2-d trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-d maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 46/2-d trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-d maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-d trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-d trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

46/2-d trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 46/2-d trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

46/2-d trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 46/2-d trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

46/2-d trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, 46/2-d trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 46/2-d trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 46/2-d trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 46/2-d trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

46/2-d trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 46/2-d trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 46-2-d maddesinden hususi otomobiller için 235 tl, Kamyon-çekici için 1.002 tl TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 0 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan indirilimli olarak ödenmek istendiğinde belirtilen miktarlardan %25 oranında indirim yapılmaktadır TL olan kısmı 0 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

46/2-d Kusur Oranı

46/2d Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

46/2-d kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 46/2d
46/2-d kusur oranı

46/2d yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/46-2-d-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

46/2-d trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

46/2-d trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 46/2-d trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 46/2-d trafik cezası fotopokisi,
 • 46/2-d trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 46/2-d trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 46/2-d trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 46/2-d trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 46/2-d trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 46/2-d trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

46/2-d trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 46/2-d trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-d trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 46/2-d trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek, 46/2-d trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-d trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

54 Yorum

  1. Merhaba Bekir, kişisel bilgi içeren yorumlar yayına alınmamaktadır. Ancak dilekçenizdeki söylemlerinizi kanıtlayıcı belge sunmanız gerekmektedir.

 1. İTİRAZDİLEKÇESİ GÖNDERİRMİSİNİZ BANADA Bİ TANE BİDE KENDİMİZ YAPAMIYOMUYUZ BU MADDEYE İTİRAZI AVUKATMI YAPMASI GEREKİYO

 2. Karayolları trafik kanununun 46-2c maddesi gerekçe gösterilerek (aksine bir işaret bulunmadıkça trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek) Fahri Trafik Müfettişi tarafından araç plakama 314 TL para cezası yazılmış, itiraz etmek istiyorum. Buna uygun bir dilekçe gönderir misiniz? Tşk.

 3. Merhabalar

  46/2-D maddesinden plakama ceza gelmiş yol dar iki şeritli ve sağ şeride araçlar park ediyor bu cezaya itiraz etmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

  teşekkürler

  1. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 4. 46/2-D den fahri müfettiş tarafından plakama bugün (27/04/21) ceza gelmiş. İşlemediğimiz bir suçtan nasıl ceza yazabiliyorlar…
  Itiraz için dilekçe gönderebilirmisiniz.
  Ayrıca 30/04/21 ve 17/05/21 tarihleri arası tam kapanma olmasından dolayı 15 günlük itiraz süresi geçmiş oluyor. Kapanma bittikten sonra dilekçeyi versek olurmu? Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Trafik cezası itiraz dilekçesi örneği gönderilmiştir. Kapanmadan dolayı geç başvuru yapmak zorunda kaldığınızı dilekçenizde belirtmenizde fayda olacaktır.

 5. Merhabalar,
  46/2-D maddesi ile ilgili plakama Fahri Müfettiş tarafından ceza yazılmış. Madde açıklaması şöyle;
  Aksine bir işaret bulunmadıkça kamyon ve çekici sürücüleri dışındaki sürücülerin gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmesi. Kamyon ve çekicinin sol taraftan mı gitmesi gerekiyor??
  Belirtilen sokak tek yönlüdür ve hız limiti 60km/st. Ayrıca ben o sokakta hiç sol şeridi kullanmam. Tüm araçlarda soldan gitmekte. Bu cezaya nasıl itiraz edebilirim? Fahri müfettişten de şikayetçi olmak istiyorum. Adı tutanakta geçmemiş Polis memuru aracılığıyla ceza kesilmiş. Yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

 6. Merhaba, 46/2-D maddesinden Fahri müfettiş tarafından ceza kesilmiş. E devlette tesadüf eseri gördüm.
  Yol boş ise gereksiz yere sol şeridi işgal etmem, hep sağ şeritten araç kullanırım. Sollama esnasında, doğal olarak geçici suretle sol şeridi kullanırım. Bir de trafik çok yoğun ve tüm şeritlerde yoğun olarak akıyorsa, sol şeritte yoğun akan trafiği takip ettiğim olmuştur. Cezanın kesildiği sabah 8:30 saatinde de, insanların mesaiye gidiş saati olduğundan, bahsi geçen yolda trafik yoğunluğu vardır. Eğer sol şeridi kullandıysam, önümde trafik hız limitleri dahilinde akan araçların seyrini takip ediyorumdur. Hayatımda hiçbir zaman sol şeridi düşük süratte işgal etmedim, hız limitlerinin üstüne çıkıp radar cezası yediğim olmuştur. Ambülansa, itfaiyeye her zaman hasasiyetle, ne olursa olsun yol veririm. Hayatımda haksız yere ceza yediğim olmuştur, misal; benzinim bitmişti, aracı 4 lü yakıp güvenlik şeridine bırakmış ve emniyeti arayıp haber vermek suretiyle benzinlikten yakıt alıp geldiğimde, trafik polisi ceza yazmıştı. Ancak bu kadar haksızca bir ceza ilk kez yiyorum. Muhtemelen bu cezayı yazan fahri müfettiş hız limitlerini aşmıştır çünkü ben sol şeritte yol müsaitse hep hız limitleri dahilinde geçici seyirde bulunurum. Ne şekilde itiraz etmeliyim, itiraz dilekçe örneği de verebilir misiniz? İyi günler dilerim.

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 7. 46/2-d itiraz dilekçesi örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz

 8. 46/2-D ceza plalama yazilmis sozkonusu yerde onumdeki arclar hiz limitininde altina dusunce bende sollayip sag seritte seyrime febam ettim o sirda ceza yazmislar onuda e devletten 1 gun sonra gordum ben bu cezahi hak etmedigimi dusunuyorum nasil bir dilekce yazabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu