Trafik Cezası

Yönetmelikteki Belirtilen Şartlar Dışında Geriye Dönme Cezası

Karayolları trafik kanunun 67/1-b maddesi yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 67/1-b trafik cezası yazılır.

Kısaca 67/1-b: yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 67/1-b nedir? 67/1-b trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 67/1-b trafik cezası ne kadar? 67/1-b itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 67/1-b ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

67/1-b Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 67. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araç manevralarını düzenleyen kurallar olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Yönetmelikte belirtilen şarar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek, izin verilen hallerde bu manevraları yaparken karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmak,.
  • 67/1-b asli kusur sayılır. 67/1-b kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Yönetmelikteki Belirtilen Şartlar Dışında Geriye Dönme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 67/1-b ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 67/1-b trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yönetmelikteki Belirtilen Şartlar Dışında Geriye Dönme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 67/1-b trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 67/1-b ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Yönetmelikteki Belirtilen Şartlar Dışında Geriye Dönme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme cezasını iptal etmek için başvurucunun “yönetmelikteki belirtilen şartlar dışında geriye dönme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

67/1-b kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu