Trafik Cezası

Yol Denetim İstasyonuna Girmeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 65/4 maddesi yol denetim istasyonuna girmeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 65/4 trafik cezası yazılır.

Kısaca 65/4: yol denetim istasyonuna girmeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 65/4 nedir? 65/4 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 65/4 trafik cezası ne kadar? 65/4 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek yol denetim istasyonuna girmeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 65/4 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

65/4 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle yol denetim istasyonuna girmeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 65. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların yüklenmesi olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek,
 • 65/4 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Yol Denetim İstasyonuna Girmeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 65/4 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında yol denetim istasyonuna girmeme cezası 2248 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz yol denetim istasyonuna girmeme cezasını 1686 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 65/4 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yol Denetim İstasyonuna Girmeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 65/4 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken yol denetim istasyonuna girmeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 65/4 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

yol denetim istasyonuna girmeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Yol Denetim İstasyonuna Girmeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri yol denetim istasyonuna girmeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “yol denetim istasyonuna girmeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

65/4 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba

  31.10.2021 tarihinde istanbuklan 0 km iveco kapalı kasa araç alıp trabzona hareket ettik. bu aracı yük nakli için değil de sağlık tarama aracı olarak kullanıyoruz içerisinde de ekg kan alma vb cihazları mevcuttur. cihazların yerleştirmesini yapan firma sağlık tarama aracı olduğu için kantara girmenize gerek yok dedi bizde girmedik samsun çarşambaya gelenece kadar hiçbir kantarda bizi uyaran olmadı bizde denetime girmedik ancak çarşamba da girmediğimiz için ceza kesilip 08.11 tarihinde tarafımıza tebliğ edildi. bu cezanın iptali için mahkemeye başvurmak istiyoruz yardımcı olur musunuz

  1. Görevliler yol denetim istasyonuna girmeniz şeklinde bir uyarıda bulunmak zorunda değil. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu