Trafik Cezası

Trafikte Yakın Takip Cezası

Karayolları trafik kanunun 56/1-c maddesi trafikte yakın takip cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 56/1-c trafik cezası yazılır.

Kısaca 56/1-c: trafikte yakın takip cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 56/1-c nedir? 56/1-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 56/1-c trafik cezası ne kadar? 56/1-c itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek trafikte yakın takip cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 56/1-c ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

56/1-c Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle trafikte yakın takip cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 56. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Şerit izleme, gelen trafikle karşılaşma, araçlar arasındaki mesafe, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek (Yakın takip),
  • 56/1-c asli kusur sayılır. 56/1-c kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Trafikte Yakın Takip Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 56/1-c ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında trafikte yakın takip cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz trafikte yakın takip cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 56/1-c trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafikte Yakın Takip Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 56/1-c trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken trafikte yakın takip cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 56/1-c ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

trafikte yakın takip cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Trafikte Yakın Takip Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri trafikte yakın takip cezasını iptal etmek için başvurucunun “trafikte yakın takip” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

56/1-c kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu