Trafik Cezası

Trafik Kazasında İz Ve Delilleri Yok Etme Cezası

Karayolları trafik kanunun 81/1-b maddesi trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 81/1-b trafik cezası yazılır.

Kısaca 81/1-b: trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 81/1-b nedir? 81/1-b trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 81/1-b trafik cezası ne kadar? 81/1-b itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 81/1-b ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

81/1-b Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 81. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Trafik kazalarına karışanlar ile ilgili kurallar olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Kazalarda; ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek,
  • 81/1-b sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Trafik Kazasında İz Ve Delilleri Yok Etme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 81/1-b ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 81/1-b trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Kazasında İz Ve Delilleri Yok Etme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 81/1-b trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 81/1-b ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Trafik Kazasında İz Ve Delilleri Yok Etme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri trafik kazasında iz ve delilleri yok etme cezasını iptal etmek için başvurucunun “trafik kazasında iz ve delilleri yok etme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

81/1-b kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu