Trafik Cezası

Trafik Kazası Sonrası Sağlık Kuruluşuna Bilgi Vermeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 82/1-a maddesi trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 82/1-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 82/1-a: trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 82/1-a nedir? 82/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 82/1-a trafik cezası ne kadar? 82/1-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 82/1-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

82/1-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 82. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Trafik kazalarında yükümlülük olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Kazaya karışan araç sürücülerinin veya kaza mahallinden geçen araç sürücülerinin ilk yardım önlemleri almaması, zabıtaya ve sağlık kuruluşuna haber vermemesi,
  • 82/1-a sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Trafik Kazası Sonrası Sağlık Kuruluşuna Bilgi Vermeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 82/1-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 82/1-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Kazası Sonrası Sağlık Kuruluşuna Bilgi Vermeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 82/1-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 82/1-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Trafik Kazası Sonrası Sağlık Kuruluşuna Bilgi Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

82/1-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu