Trafik Cezası

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürme Cezası

Karayolları trafik kanunun 47/1-d maddesi trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 47/1-d trafik cezası yazılır.

Kısaca 47/1-d: trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 47/1-d nedir? 47/1-d trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 47/1-d trafik cezası ne kadar? 47/1-d itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 47/1-d ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

47/1-d Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 47. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak,
  • 47/1-d tali kusur sayılır. 47/1-d kısacası %25 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 47/1-d ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 47/1-d trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 47/1-d trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 47/1-d ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezasını iptal etmek için başvurucunun “trafik güvenliğini tehlikeye düşürme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

47/1-d kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ters yönde trafik cezası kesmişler ceza kesilen zamanda aracım başka bir yerde park halinde video kaydı var.. Cezada fotograf ta yok ve suru uye teblıg de yok. Nasıl itiraz edebilirim dilekçe örnegi gönderirmisşniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu