Trafik Cezası

Ticari Araçların Takoğraf Cezası

Karayolları trafik kanunun 31/1-b maddesi ticari araçların takoğraf cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 31/1-b trafik cezası yazılır.

Kısaca 31/1-b: ticari araçların takoğraf cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 31/1-b nedir? 31/1-b trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 31/1-b trafik cezası ne kadar? 31/1-b itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek ticari araçların takoğraf cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 31/1-b ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

31/1-b Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle ticari araçların takoğraf cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 31. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların teknik şartlara uygunluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,
  • 31/1-b sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Ticari Araçların Takoğraf Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 31/1-b ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında ticari araçların takoğraf cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz ticari araçların takoğraf cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 31/1-b trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Ticari Araçların Takoğraf Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 31/1-b trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken ticari araçların takoğraf cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 31/1-b ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

ticari araçların takoğraf cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Ticari Araçların Takoğraf Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri ticari araçların takoğraf cezasını iptal etmek için başvurucunun “ticari araçların takoğraf” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

31/1-b kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. takograflı yolcu taşıma aracıma o sabah diğer sürücümüz kartını takmayı unutmuş,bir önceki günkü sürücünün sürücüka rtıyla 32 km.bir servis yapmıştır.yanıda ehliyeti olmasına rağmen kendi sürücü kartı diğer araçta kaldığı için 31/1-b den iki tarafa da tutanak düzenlendi.tako açık ve çalışıyor.raporunu da aldım.uygun bir dilekçe örneği atarmısısnız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu