Trafik Levhaları ve Anlamları

Tehlikeli Viraj Yön Levhası T-33-c

Tehlikeli Viraj Yön Levhası T-33-c
Tehlike Uyarı İşaretleri

Tehlikeli Viraj Yön Levhası, görüşü artırmak ve sürücülere daha iyi kılavuzluk sağlamak amacı ile güvenli seyir olasılığı bulunmayan keskin virajlarda, T-1a,b veya T-2a,b nolu işaret levhalarından sonra kullanılır.

Ancak, Tehlikeli Viraj Yön Levhaları her virajda kullanılmamalı, Tehlikeli Viraj Yön Levhası yolun genel yapısına göre kıyaslandığında özellikle tehlikeli bulunan virajlarda kullanılmalıdır. T-33a nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhaları, uzun ve tehlikeli virajların dış kenarında kullanılmalıdır.

Bütün viraj boyunca levhanın açısı trafiğin akış yönüne bakıyor olmalıdır. İki yönlü yollarda, T-33a nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhalarının her konumda çift olarak konulması ve trafiğin her iki istikametine de bakıyor olması gerekir.

T-33b nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhaları devlet yollarında kullanılmakla birlikte yüksek hızlı il yollarında da kullanılabilir. Aynı amaca hizmet eden T-33c nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhaları ise sadece il yollarında kullanılır. Görüşün kapalı olduğu yatay kurblarda, TT-27 nolu işaret levhası ile geçme yasağı uygulanır.

T-33a nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhaları;

Tehlikeli Viraj Yön Levhasına olan ihtiyaç, yol kenar dikmelerinin gerektiği şekilde kullanımı ile azalacaktır.

Not: 1- İlk kullanılan T-33a nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhası yerine T-33b veya T-33c nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhası kullanılabilir.
2- TT-27 nolu işaret levhası gerekli ise kullanılacaktır.
3- Gerekli görülürse TT-29 nolu işaret levhası kullanılabilir.

Bir yön göstericinin bulunmadığı T kavşaklarda, Tehlikeli Viraj Yön Levhalarının yön gösterici olarak kullanımına ilişkin örnekler mevcuttur.

Düşey bir kurbun devamındaki yatay bir kurbun işaretlenmesinde sürücülerin önceden önlem almalarının sağlanması amacıyla, T-33b veya T-33c nolu Tehlikeli Viraj Yön Levhaları yükseltilmiş direkler üzerine konulmalıdır.

(Bu kesimlerde iki işaret levhası, aralarında 40-50 cm. mesafe bırakılarak üst üste kullanılabilir.)

Tehlikeli Viraj Yön Levhası ile ilgili olarak Karayolları Trafik Kanunun 53. Maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 102. Maddesinde usul ve esaslar belirtilmiştir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu