Trafik Cezası

Tehlikeli Manevra Yapma Cezası

Karayolları trafik kanunun 67/1-a maddesi tehlikeli manevra yapma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 67/1-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 67/1-a: tehlikeli manevra yapma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 67/1-a nedir? 67/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 67/1-a trafik cezası ne kadar? 67/1-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek tehlikeli manevra yapma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 67/1-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

67/1-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle tehlikeli manevra yapma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 67. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araç manevralarını düzenleyen kurallar olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Park yapmış taşıar arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların harekeerini zorlaştıracak şekilde davranmak,
  • 67/1-a asli kusur sayılır. 67/1-a kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Tehlikeli Manevra Yapma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 67/1-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında tehlikeli manevra yapma cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz tehlikeli manevra yapma cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 67/1-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Tehlikeli Manevra Yapma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 67/1-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken tehlikeli manevra yapma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 67/1-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

tehlikeli manevra yapma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Tehlikeli Manevra Yapma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri tehlikeli manevra yapma cezasını iptal etmek için başvurucunun “tehlikeli manevra yapma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

67/1-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu