Trafik Levhaları ve Anlamları

Tehlikeli Eğim İniş Levhası T-3-a

Tehlikeli Eğim İniş Levhası T-3-a
Tehlike Uyarı İşaretleri

Tehlikeli Eğim İniş levhası, tehlikeli olduğu düşünülen iniş ya da çıkış eğimli yol kesimlerini gösterir ve özellikle kamyon vb. büyük araç sürücülerinin vites düşürmeleri gerektiğini bildirir.

Tehlikeli Eğim İniş levhası üzerinde belirtilen eğim derecesi, uyarıya konu olan yol kesiminin ortalama eğimi olmalıdır. Tehlikeli Eğim İniş levhası, aşağıdaki tabloda belirtilen eğimlerde ve belirtilen mesafelerde de kullanılmalıdır:

Eğim 5% 6% 7% 8% 9% 11% 13% 15%
Uzunluklar 1000 m 600 m 300 m 250 m 150 m 130 m 110 m 60 m

Tehlikeli Eğim İniş levhası Uyarının belli bir uzunluktaki iniş ya da çıkış eğimli yol kesimi için geçerli olması halinde, söz konusu mesafenin uzunluğu Tehlikeli Eğim İniş levhası altında ilave bir panelle (PL-1) belirtilmelidir. (Ör: 500m – 1.5 km)

Uzun mesafeli eğimlerde  Tehlikeli Eğim İniş levhası belirli aralıklarla tekrar edilebilir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu