Trafik Cezası

Şerit İzleme Ve Değiştirme Kurallarına Uymama Cezası

Karayolları trafik kanunun 56/1-a maddesi şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 56/1-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 56/1-a: şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 56/1-a nedir? 56/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 56/1-a trafik cezası ne kadar? 56/1-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 56/1-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

56/1-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 56. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Şerit izleme, gelen trafikle karşılaşma, araçlar arasındaki mesafe, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak,
 • 56/1-a asli kusur sayılır. 56/1-a kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Şerit İzleme Ve Değiştirme Kurallarına Uymama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 56/1-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 56/1-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Şerit İzleme Ve Değiştirme Kurallarına Uymama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 56/1-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 56/1-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Şerit İzleme Ve Değiştirme Kurallarına Uymama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama cezasını iptal etmek için başvurucunun “şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

56/1-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Serit değiştirmek için sinyal verip duran trafikte çıkışımı yapmışken arka sağ çamurluktan aracıma çarptılar. Araçta polis olduğunu söyleyen bir kadın polis çağırdı memurla aniden önümüze çıktı vb şekilde konuştu, aracı kullanan kişi pensilvanya ehliyetli yeni ülkeye gelmiş bir kişiydi. Çıkan kaza raporunun tamamen beni kusurlu bulmasının şaşkınlığındayım. Nasıl itiraz edebilirim?

  1. Kaza tespit tutanağını, kazaya ait fotoğraf ve var ise kazaya ait video görüntüsünü, iletişim sayfamızda bulunan mail adresimize veya whatsapp iletişim numaramıza gönderirseniz inceleyip bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu