Trafik Cezası

Sattığı Aracı İlgili Kurumlara Bildirmeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 20/1-d maddesi sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 20/1-d trafik cezası yazılır.

Kısaca 20/1-d: sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 20/1-d nedir? 20/1-d trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 20/1-d trafik cezası ne kadar? 20/1-d itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 20/1-d ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

20/1-d Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 20. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların satış, devir ve tescili ile bu işlemlerle ilgili yetki ve sorumluluk olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Satış ve devir işlemini, siciline işlenmek üzere üç işgünü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirmemek, yeni malik adına bir ay süreyle geçerli tescile ilişkin geçici belge düzenlememek, 1512 sayılı Kanunun 112’nci maddesi uyarınca belirlenen ücret uygulanmaksızın satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında belirlenen miktarın üzerinde ücret almak,
  • 20/1-d sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Sattığı Aracı İlgili Kurumlara Bildirmeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 20/1-d ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezası 2248 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezasını 1686 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 20/1-d trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Sattığı Aracı İlgili Kurumlara Bildirmeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 20/1-d trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 20/1-d ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Sattığı Aracı İlgili Kurumlara Bildirmeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “sattığı aracı ilgili kurumlara bildirmeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

20/1-d kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu