Trafik Cezası

Plaka Takmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 23/4 maddesi plaka takmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 23/4 trafik cezası yazılır.

Kısaca 23/4: plaka takmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 23/4 nedir? 23/4 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 23/4 trafik cezası ne kadar? 23/4 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek plaka takmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 23/4 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

23/4 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle plaka takmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 23. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Tescilli aracı plakasız kullanmak,
  • 23/4 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Plaka Takmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 23/4 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında plaka takmama cezası 2081 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz plaka takmama cezasını 1560,75 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 23/4 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Plaka Takmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 23/4 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken plaka takmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 23/4 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

plaka takmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Plaka Takmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri plaka takmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “plaka takmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

23/4 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu