Trafik Levhaları ve Anlamları

Park Yeri Levhası P-3-c

Park Yeri P-3-c
Durma ve Park Etme İşaretleri

Park Yeri Levhası, işaretin bulunduğu yerde park yapılabileceğini ve park şeklini bildirir.

P-3a nolu Park Yeri levhası, bir cadde ya da yol boyunca park yapılmasına izin vermek üzere kullanılabileceği gibi otoparkların girişlerinde de kullanılabilir.

Park mekanları için park metrelerin kullanılması halinde P-3a nolu Park Yeri levhalarının kullanılmasına gerek yoktur. Bunun yerine park metrenin üzerine, üzerinde P harfi olan bir etiket ile park ücretini belirtir yazı iliştirilmelidir.

Park süresinin kısıtlı olması ve park ücretinin günün sadece belli saatlerinde geçerli olması halinde, bu durumunda etiket üzerinde belirtilmesi gerekir.

Park imkanı belli bir süre ile sınırlandırılmış (2 saat gibi) ise veya sadece günün belli saatlerinde park edilmesine izin verilmiş (19.00-06.00 gibi) ise , bu durumun panel levha (PL-9) ile belirtilmesi gerekir.

Özürlü kişiler için park alanlarında ayrılmış olan kesimlerde kullanılan park yeri levhalarının altında da (PL-6) nolu panel levhasının kullanılması gerekir. Kaldırım üzerine veya kısmen kaldırım üzerine gelecek şekilde park yapılmasına izin verilen kesimler, P3b,c,d,e noluPark Yeri levhalarından uygun olan birisi ile belirlenmelidir.

Kaldırım üzerine park edilmesine izin verilen kesimlerde yaya hareketlerinin engellenmemesine dikkat edilmelidir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu