Trafik Levhaları ve Anlamları

Okul Geçidi Levhası T-12

Okul Geçidi Levhası T-12
Tehlike Uyarı İşaretleri

Okul Geçidi levhası, okul ya da oyun alanları gibi çocukların sık sık geçtiği yol kesimlerini belirtmek için kullanılır.

Okul Geçidi levhasını gören sürücüler hızlarını düşürmeli ve ani bir duruş için hazırlıklı olmalıdırlar.

Okul Geçidi levhasının, sadece okul bahçeleri ya da oyun alanları çıkışlarının bir yol ya da cadde ile doğrudan bağlantılı olduğu durumlarda geçiş yerlerine konan B-14b nolu işaret levhasının ön uyarısı olarak kullanılması gerekir. Hızın düşük olduğu şehir içi alanlarda, bu işaret levhasının kullanımına gerek bulunmamaktadır. Bu durumlarda, sadece B-14b nolu Okul Geçidi bilgi levhasının kullanılması yeterlidir. Bununla birlikte, görüş imkanı zayıf ise ya da işletme hızı 50 km/saatin üzerinde ise, Okul Geçidi levhası kullanılması gerekir.

Çocuklar için yol güvenliğinin artırılması amacıyla Okul Geçidi levhası tehlike uyarı işareti ile birlikte 30 km / saat gibi bir hız sınırı işareti de konulabilir.

Okul Geçidi Levhası ile ilgili olarak   Karayolları Trafik Kanunun 74. Maddesi  ve  Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 138. Maddesinde  usul ve esaslar belirtilmiştir.

Okul Geçidi Nedir ?

Genel olarak okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların çevresinde özellikle öğrencilerin geçmesi için taşıt yolunda ayrılmış ve bir trafik işareti ile belirlenmiş alana Okul geçidi denir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu