Trafik Cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Karayolları trafik kanunun 34/a maddesi muayenesiz araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 34/a trafik cezası yazılır.

Kısaca 34/a: muayenesiz araç kullanma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 34/a nedir? 34/a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 34/a trafik cezası ne kadar? 34/a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek muayenesiz araç kullanma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 34/a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

34/a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle muayenesiz araç kullanma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 34. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların muayenesi olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak,
 • 34/a sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 34/a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında muayenesiz araç kullanma cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz muayenesiz araç kullanma cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 34/a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 34/a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken muayenesiz araç kullanma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 34/a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

muayenesiz araç kullanma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri muayenesiz araç kullanma cezasını iptal etmek için başvurucunun “muayenesiz araç kullanma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

34/a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. kolay gelsin araç muayene gecikmesinden dolayı ceza aldım. muayeneden iki gün geçmiş lakin 3 gün öncesinden başvurduğumda yoğunluktan dolayı randevuyu ancak 10 gün sonrasına verdiler. dilekçe örneği alabilirmiyim

 2. Ya bugün gece araç muayenesi için önümüzdeki 5-6 gün doluydu, tabi mauyene tarihi 2 gün sonra, sıra olmadığından alamadım mecbur ileri bir tarihe aldım, ama Nisan merasimime giderken muayene olmadigindan ceza yedim, tamam da ben ne yapayım gün yoksa , çıkar bir yol varsa sevinirim

 3. İyi geceler. Yakup Arslan beyde benim gibi ceza yemiş,yorumlardan buldum , onun orneginide gönderirseniz sevinirim

 4. İyi günler yoğunluktan dolayı muayene sıradı alamadım ve ceza yedim itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim

 5. merhaba ben 22 aralıkta araç muayenesi vardı.lakın benim araçta su eksiltmesi ile ilgili arıza çıkmıştı.triger seti değişeceginden aracın önce bakımın yapılması gerektiğinden sonra muayeneye randevu almam gerekiyordu. araç sabah bırakılıp akşama doğru alınacagını tamirci söyledi.araç izmirde bakıma götürülecek yerin uzaklığı ve ancak cumartesi uygun oldugundan .. hafta içi çocuklar okula gittiğinden 25 aralık cumartesi gunu bakıma bırakabılecegimi öyle randevu aldım.ancak 24 aralık 2021 tarihinde izmir dikili sahilden çocugumu okuldan almaya giderken trafik polisi beni durdurdu.ehliyetimi aldı kontrol ettikten sonra bana muayene kagıdımı istedi durumu anlattım.ben istismar etmediğimi aksilikler oldugunu 2 gün geçmiş yarın bakımı yaptırıp hafta başı da muayeneye götüreceğimi söyledim lütfen ceza yazmayın.bana zaman verin en kısa surede elimde olmayan nedenlerden dolayı geciktiğimi belirtmeme ragmen bana ceza yazdı.buna istinaden nasıl itiraz edebilirim.

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu