Trafik Levhaları ve Anlamları

Kaygan Yol Levhası T-8

Kaygan Yol Levhası T-8
Tehlike Uyarı İşaretleri

Kaygan Yol levhası, yol yüzeyinin kaygan olduğu hakkında uyarıda bulunur ve sürücülerin fren yapmamaları, hızlanmamaları ve ani manevralar yapmamaları gerektiğini bildirir. Normal olarak Kaygan Yol levhasının yol kaplamasının geçici olarak kayganlaştığı yerler ve/veya koşullarda uyarıda bulunmak için kullanılması gerekir.

Bununla birlikte, kaplamadaki aşınma nedeniyle yağmurlu havalarda ya da siste kayganlaşan yol kesimlerinde, Kaygan Yol levhası kaplama yenileninceye kadar kalıcı olarak kullanılmalı ve PL-7 ilave bir panellerinden şemsiye figürlü olanı ile pekiştirilmelidir. Ancak, aşınma bulunmayan bir yol kesiminde, yağmur veya sis nedeniyle yolun kaygan olduğu Kaygan Yol levhası ile belirtilmez.

Ayrıca, kar nedeniyle kaygan yol işaret levhası kullanılmamalıdır.

Kaygan Yol levhası uyarısının yolun uzun bir kesimini ilgilendirmesi halinde, Kaygan Yol levhası altına uyarıya konu kesimin uzunluğunu belirten ilave bir panel (PL-1) konulmalıdır (Örneğin 200 m -1.5 km gibi).

Yoldaki geçici kayganlığın sona erdirilmesinden sonra Kaygan Yol levhası derhal kaldırılmalıdır.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu