Trafik Cezası

Kavşak Giriş Çıkışlarında Yayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 74/a maddesi kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 74/a trafik cezası yazılır.

Kısaca 74/a: kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 74/a nedir? 74/a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 74/a trafik cezası ne kadar? 74/a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 74/a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

74/a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 74. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek
 • 74/a sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Kavşak Giriş Çıkışlarında Yayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 74/a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 74/a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Kavşak Giriş Çıkışlarında Yayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 74/a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 74/a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Kavşak Giriş Çıkışlarında Yayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “kavşak giriş çıkışlarında yayalara ilk geçiş hakkını vermeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

74/a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. 74/a dan ceza yedim.itiraz edicem.örnek dilekçe yollarmısınız..araştırdım fahri trafik müfettişi yazmış..soruşturdum fotoğraf filan yok.ayrıca iyi hatırlıyorum ceza yediğim yerde yayalara yol vermiştim.ama kamera kaydı fln yok..ama genede itirazımı yapıcam

  1. Merhaba ayın17 sinde telefonla konuşma ve trafik zabıtasının uyarı ve işaretlerine uymamak diye 2 ceza yemişim bulunduğum ortamda 10 a yakın polis vardı kim el kol yaptı görmedin bile

 2. Merhaba kanıtlar ne şekilde olmalı.. Bulunduğum yerde polis vardı ancak telefonla konuşmuyordum.. Fotografımıda çekmedi, bilgi verip dilekçe paylaşırsanız sevınırım

 3. Merhaba; iki hafta önce seyir halindeyken telefon kullanmaktan bir trafik fahri müfettişi beni görüp ceza yazdırmış (314 TL). Gelen tebliğde herhangi bir delil yok. Buna itiraz edip bir sonuç alma şansım var mı? Araç şirket aracı. aracı ben kullandığım için benden kesiliyor. itirazı ben yapabilir miyim?

 4. Araç seyir hande cep telefonu kullanmadığım halde ceza geldi
  Araca binmeden 3-4 dakika önce 22 saniyelik bir görüşme yaptım
  Araca bindikten sonra telefon görüşmesi yapmadım
  Bu cezaya itiraz etmek istiyorum
  Haksız yere yazılan bir ceza bu

 5. Araç kullanırken telefon görüşmesi yapmaktan ceza geldi 73/C ,Fahri müfettiş tarafından bildirilmiş fakat bir resim falan yok.Cezaya itiraz etmek istiyorum.Dilekçe örneği gönderebilirmisiniz ,teşekkür ederim

 6. Merhaba arabada konuşurken ceza yemişim ancak ne bir foroğraf var örnek dilekçe gönderebilir misiniz teşekkürler.

 7. Merhaba
  Yayaya yol vermeme cezası yemişim ama öyle bir harekette bulunduğumu hatırlamıyorum her zaman dikkatliyim konu ile ilgili bir fotoğraf video da yok itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz

 8. Merhaba.Telefonla konuşmadığım halde 73/C maddesinden ftm ceza yazmış.Dilekçe gönderir misiniz?

 9. Merhaba organize sanayi içerisinde jandarma tarafından telefonla konuşma cezası gönderilmiş buna bir itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz teşekkürler

 10. 74 a maddesi Fahri Trafik Müfettişi ceza tutanağına itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu