Trafik Levhaları ve Anlamları

Kamyon Giremez Levhası TT-10-A

Kamyon Giremez Levhası TT-10-A
Trafik Tanzim İşaretleri

Kamyon Giremez levhası, kamyon (azami yüklü ağırlığı 3.5 tondan fazla olan yük taşıtları) – otobüs girişinin yasak olduğunu bildirir.

Kamyon Giremez levhası, ağır trafiğin uygunsuz olduğu, söz gelişi dar şehir alanlarında, ya da kamyon-otobüslerin yarattığı gürültü ve hava kirliliğinin rahatsızlığa neden olduğu yerlerde kullanılabilir.

Kamyon Giremez levhası üzerinde belli ağırlık rakamlarına, örneğin 6 ton gibi, yer veren ilave paneller kullanmak sureti ile, yasaklama izin verilen azami ağırlığı ilave panelde belirtilmiş olan değeri aşan kamyon-otobüsler ile sınırlanmış olur.

Kamyon Giremez levhasının altına ilave panel koyarak yasaklamaya ilişkin ön uyarıda bulunulabilir.

Kamyon Giremez levhası ön bilgilendirmenin yapıldığı nokta ile yasaklamanın başladığı nokta arasındaki uzaklık (örneğin 1.3 km gibi) belirtilmelidir. Bu türden bir ön uyarı bilgisinin verilmesinin nedeni kamyon sürücüsüne yasaklama bölgesine geldiğinde geriye dönmek zorunda kalmak yerine alternatif bir yol seçebilme şansı vermektir.

Kamyon Giremez levhasının konulacağı yerin, sürücülerin yanlış bir manevraya teşebbüsünü önleyecek tarzda belirlenmesi gerekir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu