Trafik Levhaları ve Anlamları

Işıklı İşaret Cihazı Levhası T-16

Işıklı İşaret Cihazı Levhası T-16
Tehlike Uyarı İşaretleri

Işıklı İşaret Cihazı levhası, ışıklı işaret cihazları ile kontrol edilen kavşakları belirtmek için kullanılabilir.

Işıklı İşaret Cihazı levhası, sürücülerin beklemedikleri kesimlerdeki ışıklı işaretle yönetilen kavşakları belirtmek amacıyla kullanılmalıdır. Dolayısıyla, normal olarak Işıklı İşaret Cihazı levhasının, ışıklı işaret cihazlarının yaygın olduğu şehir içinde kullanılmaması, şehirlere girişteki ilk ışıklı işaretle yönetilen kavşaklardan önce kullanılması gerekir.

Işıklı İşaret Cihazı levhası kullanıldığı kavşaklarda, ayrıca diğer kavşak uyarı işaretlerinin kullanımına gerek bulunmamaktadır.

Işıklı İşaret Cihazlarının Tesisi için Tavsiye Edilen Gerekli Koşullar:
1- Araç Sayıları:
şehir içi yollarda;
Kavşak kollarındaki toplam araç sayısı 750 araç/saat ise, veya Tali yoldaki araç sayısı 175 araç/saat ise, veya Yaklaşım hızı 30 km/saat olduğunda, tali yolda 75 araç/saat ise,
şehir dışı yollarda;
Kavşak kollarındaki toplam araç sayısı 500 araç/saat ise, veya Tali yoldaki araç sayısı 125 araç/saat ise, veya Yaklaşım hızı 50 km/saat olduğunda, tali yolda 50 araç/saat ise, ışıklı işaret cihazı kurulabilir. Yukarıdaki trafik sayımları, günün belirli saatlerinde %50 veya daha fazla oranda azalıyorsa ışıklı işaret cihazları fasılalı yanıp sönecek şekilde çalıştırılmalıdır.

2- Yaya-Araç Sayıları:
Yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde tespit edilen yaya ve araç sayısı; şehir içi yollarda; 250 yaya/saat, 600 araç/saat ve yaklaşma hızı 20 km/saat olduğunda, şehir dışında;
125 yaya/saat, 300 araç/saat ve yaklaşma hızı 45 km/saat olduğunda, ışıklı işaret cihazı kurulabilir.

3- Trafik Kazaları:
Bir yıl içinde, aynı kesimde 5 ve daha fazla kaza olması ve bu kazaların ışıklı işaret kullanılması durumunda önlenebileceğine kanaat getirilen kesimlerde, ışıklı işaret cihazı kurulabilir.

Işıklı İşaret Cihazı levhası Levhası ile ilgili olarak  Karayolları Trafik Kanunun 47. Maddesi  ve  Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 95. Maddesinde  usul ve esaslar belirtilmiştir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu