Trafik Cezası

Hurdaya Çıkarılan Aracın İşlemlerini Yapmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 20/1-a/1 maddesi hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 20/1-a/1 trafik cezası yazılır.

Kısaca 20/1-a/1: hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 20/1-a/1 nedir? 20/1-a/1 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 20/1-a/1 trafik cezası ne kadar? 20/1-a/1 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 20/1-a/1 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

20/1-a/1 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 20. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların satış, devir ve tescili ile bu işlemlerle ilgili yetki ve sorumluluk olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren 1 ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmamak,
  • 20/1-a/1 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Hurdaya Çıkarılan Aracın İşlemlerini Yapmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 20/1-a/1 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 20/1-a/1 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Hurdaya Çıkarılan Aracın İşlemlerini Yapmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 20/1-a/1 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 20/1-a/1 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Hurdaya Çıkarılan Aracın İşlemlerini Yapmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

20/1-a/1 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu