Trafik Cezası

Hızının Gerektirdiği Şeritte Araç Kullanmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 46/2-a maddesi hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 46/2-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 46/2-a: hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 46/2-a nedir? 46/2-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 46/2-a trafik cezası ne kadar? 46/2-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 46/2-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

46/2-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 46. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Karayollarında trafiğin akışı olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Aksine bir işaret bulunmadıkça, araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şerii yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek,
  • 46/2-a asli kusur sayılır. 46/2-a kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Hızının Gerektirdiği Şeritte Araç Kullanmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 46/2-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 46/2-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Hızının Gerektirdiği Şeritte Araç Kullanmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 46/2-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 46/2-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Hızının Gerektirdiği Şeritte Araç Kullanmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

46/2-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu