Trafik Cezası

Gerekli Işık Donanımı Çalışmayan Araç Kullanma Cezası

Karayolları trafik kanunun 30/1-a maddesi gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 30/1-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 30/1-a: gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 30/1-a nedir? 30/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 30/1-a trafik cezası ne kadar? 30/1-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 30/1-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

30/1-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 30. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların teknik şartlara uygunluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şarara aykırı olan araçları kullanmak,
  • 30/1-a tali kusur sayılır. 30/1-a kısacası %25 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Gerekli Işık Donanımı Çalışmayan Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 30/1-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 30/1-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Gerekli Işık Donanımı Çalışmayan Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 30/1-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 30/1-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Gerekli Işık Donanımı Çalışmayan Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma cezasını iptal etmek için başvurucunun “gerekli ışık donanımı çalışmayan araç kullanma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

30/1-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu