Trafik Cezası

Geçici Tescil İşlemleri Yapmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 25. Madde maddesi geçici tescil işlemleri yapmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 25. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 25. Madde: geçici tescil işlemleri yapmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 25. Madde nedir? 25. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 25. Madde trafik cezası ne kadar? 25. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek geçici tescil işlemleri yapmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 25. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

25. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle geçici tescil işlemleri yapmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 25. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Geçici trafik belgeleri ile geçici tescil plakaları olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Tescili zorunlu olan aracı tescil ettirmeden karayolunda kullanmak, Tescilsiz olup, karayolunda geçici olarak kullanılacak aracı, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakayı başka araçta veya süresi bittiği halde kullanmak,
  • 25. Madde sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Geçici Tescil İşlemleri Yapmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 25. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında geçici tescil işlemleri yapmama cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz geçici tescil işlemleri yapmama cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 25. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçici Tescil İşlemleri Yapmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 25. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken geçici tescil işlemleri yapmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 25. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

geçici tescil işlemleri yapmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Geçici Tescil İşlemleri Yapmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri geçici tescil işlemleri yapmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “geçici tescil işlemleri yapmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

25. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu