Trafik Cezası

Gece Karşılaşmalarında Işıkları Söndürmeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 64/1-b-3 maddesi gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 64/1-b-3 trafik cezası yazılır.

Kısaca 64/1-b-3: gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 64/1-b-3 nedir? 64/1-b-3 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 64/1-b-3 trafik cezası ne kadar? 64/1-b-3 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 64/1-b-3 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

64/1-b-3 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 64. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Işıkların kullanılması olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Gece karşılaşmalarda ışıkları söndürmek,
  • 64/1-b-3 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Gece Karşılaşmalarında Işıkları Söndürmeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 64/1-b-3 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 64/1-b-3 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Gece Karşılaşmalarında Işıkları Söndürmeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 64/1-b-3 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 64/1-b-3 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Gece Karşılaşmalarında Işıkları Söndürmeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “gece karşılaşmalarında ışıkları söndürmeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

64/1-b-3 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu