Trafik Cezası

Gabari Dışı Yük Taşıma Cezası

Karayolları trafik kanunun 65/1-g maddesi gabari dışı yük taşıma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 65/1-g trafik cezası yazılır.

Kısaca 65/1-g: gabari dışı yük taşıma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 65/1-g nedir? 65/1-g trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 65/1-g trafik cezası ne kadar? 65/1-g itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek gabari dışı yük taşıma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 65/1-g ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

65/1-g Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle gabari dışı yük taşıma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 65. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçların yüklenmesi olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek,
  • 65/1-g sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Gabari Dışı Yük Taşıma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 65/1-g ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında gabari dışı yük taşıma cezası 1121 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz gabari dışı yük taşıma cezasını 840,75 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 65/1-g trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Gabari Dışı Yük Taşıma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 65/1-g trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken gabari dışı yük taşıma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 65/1-g ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

gabari dışı yük taşıma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Gabari Dışı Yük Taşıma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri gabari dışı yük taşıma cezasını iptal etmek için başvurucunun “gabari dışı yük taşıma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

65/1-g kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu