Trafik Cezası

Dönüşlerde Niyetini Belli Edecek Şekilde İşaret Vermeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 67/1-c maddesi dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 67/1-c trafik cezası yazılır.

Kısaca 67/1-c: dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 67/1-c nedir? 67/1-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 67/1-c trafik cezası ne kadar? 67/1-c itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 67/1-c ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

67/1-c Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 67. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araç manevralarını düzenleyen kurallar olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Dönüşlerde veya şerit değiştirmelerde niyetini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmemek, işareere manevra süresince devam etmemek ve biter bitmez sona erdirmemek,
  • 67/1-c asli kusur sayılır. 67/1-c kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Dönüşlerde Niyetini Belli Edecek Şekilde İşaret Vermeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 67/1-c ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 67/1-c trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Dönüşlerde Niyetini Belli Edecek Şekilde İşaret Vermeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 67/1-c trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 67/1-c ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Dönüşlerde Niyetini Belli Edecek Şekilde İşaret Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “dönüşlerde niyetini belli edecek şekilde işaret vermeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

67/1-c kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu