Trafik Cezası

Boş Ambulans Siren Çalma Cezası

Karayolları trafik kanunun 71. Madde maddesi boş ambulans siren çalma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 71. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 71. Madde: boş ambulans siren çalma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 71. Madde nedir? 71. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 71. Madde trafik cezası ne kadar? 71. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek boş ambulans siren çalma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 71. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

71. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle boş ambulans siren çalma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 71. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve sürme kuralları olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Zorunluluk olmadığı halde geçiş üstünlüğü hakkını kullanmak,
  • 71. Madde sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Boş Ambulans Siren Çalma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 71. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında boş ambulans siren çalma cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz boş ambulans siren çalma cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 71. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Boş Ambulans Siren Çalma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 71. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken boş ambulans siren çalma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 71. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

boş ambulans siren çalma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Boş Ambulans Siren Çalma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri boş ambulans siren çalma cezasını iptal etmek için başvurucunun “boş ambulans siren çalma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

71. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu