Trafik Cezası

Belediyeden İzin Alınan Bölge Dışında Yolcu Taşıma Cezası

Karayolları trafik kanunun Ek-2/3-c maddesi belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde Ek-2/3-c trafik cezası yazılır.

Kısaca Ek-2/3-c: belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere Ek-2/3-c nedir? Ek-2/3-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir? Ek-2/3-c trafik cezası ne kadar? Ek-2/3-c itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne Ek-2/3-c ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

Ek-2/3-c Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 135. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Yönetmelikler olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden alınan izin/ruhsatta belirtilen çalışma bölgesi/güzergah dışında belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak,
 • Ek-2/3-c sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Belediyeden İzin Alınan Bölge Dışında Yolcu Taşıma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. Ek-2/3-c ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası 1228 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezasını 921 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için Ek-2/3-c trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediyeden İzin Alınan Bölge Dışında Yolcu Taşıma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak Ek-2/3-c trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan Ek-2/3-c ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Belediyeden İzin Alınan Bölge Dışında Yolcu Taşıma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezasını iptal etmek için başvurucunun “belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

Ek-2/3-c kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. 5216/5393 sayılı kanunlar kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dahilinde yolcu taşımaktan dolayı 6700 lira idari para cezası ile 60 gün aracın trafiğe çıkmamasına ilişkin ceza verilmiş olup, bu 60 günlük ceza ile ilgili itiraz nasıl yapılır

 2. merhaba, aynı şekilde bizim aracımıza da ek2/3 a dan ceza kesilmiş. 60 gün de men cezası var. ceza araç sahibine yazılmamış. nasıl itiraz etmemiz gerekir. Yardımcı olur musunuz.

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil. Zira itiraz hakkınız var yine de itiraz edeceğim diyorsanız örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu