Trafik Levhaları ve Anlamları

Azami Hız Sınırlaması Levhası TT-29-A

Azami Hız Sınırlaması Levhası TT-29-A
Trafik Tanzim İşaretileri

Azami Hız Sınırlaması levhası, uyulması gereken hız sınırını bildirir.

Azami Hız Sınırlaması levhasının, hız sınırının değiştiği her noktada kullanılması gerekir. Hızın bir yoldan diğerine farklılık gösterdiği kavşaklarda, sürücüleri hız değişikliği hakkında bilgilendirmek amacıyla Azami Hız Sınırlaması levhası kullanılmalıdır. Normal olarak bu tür bilginin kavşaktan sonra verilmesi gerekir.

Azami hız sınırlamasının uzun bir yol kesimini ilgilendirmesi durumunda Azami Hız Sınırlaması levhası yaklaşık olarak her 10 km ‘de bir tekrarlanması gerekir. İşletme hızının ve taşıt yoğunluğunun fazla olduğu yol kesimlerinde, Azami Hız Sınırlaması levhası yolun solunda da kullanılabilir.

Azami Hız Sınırlaması levhalarında belirtilen hız limitleri, genel olarak 20 km/saat aralıklarla (70-50-30 veya 30-50-70 gibi) artırılıp düşürülebilir. Proje hızı 110 km/saat olan yerleşim yeri dışındaki bölünmüş yollarda, hızlar, genel olarak (90-70-50 veya 50-70-90) gibi artırılıp düşürülmelidir. Proje hızı, yasada belirtilen hız limitlerinden düşük olan yollarda, hızların proje hızından itibaren 20 km/saat aralıklara artırılıp, düşürülmesi gerekmektedir.

Azami hız sınırlamasının, bazı yol kesimlerinde sadece yağışlı havalarda uygulanmak istenmesi durumunda Azami Hız Sınırlaması levhasının altına şemsiye figürü içeren PL-7 ilave paneli eklenir.

Azami hız sınırlaması yapılan bir yol kesiminde sınırlamanın sona erdiğinin de TT-33 nolu Azami Hız Sınırlaması Sonu işaret levhası ile belirtilmesi gerekir.

Hız sınırı nasıl hesaplanır ?

Uygun hız sınırının belirlenebilmesi için aşağıdaki faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir:

Yatay ve düşey kurplar
En kesit, örneğin kaplama ve banketlerin eni, şerit sayısı, vs.
Yol yüzeyi ile banketlerin durumu
Yaya, bisikletli, park halindeki araçların, vs. görünümü,
Fiili yol kesiminde meydana geldiği bildirilen kazalar

Not: Okulların yaklaşımında kullanılan TT-29 nolu Azami Hız Sınırlaması levhaları ile TT-12 nolu Çocuklar Geçebilir levhaları, gerekli görüldüğü takdirde yolun solunda da kullanılabilir.

Hız sınırı nedir ?

Bir yolda sürülen araçların hızlarının yasal limitine hız sınırı denilir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu