Trafik Sözlüğü

Araç değer kaybı başvurusu

Trafik kazaları sonucu hasar gören araçların, hasar ve onarım seviyesine göre piyasa değerini kaybetmesine araç değer kaybı denir. Başka bir ifadeyle Araç değer kaybı, trafik kazası sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kayıptır.

Değer kaybına giren parçalar nelerdir ?

Araç değer kaybına giren parçalar;

Kaput, çamurluklar, kapılar, direkler, tavan, bagaj kapağı, arka panel, havuz sacı ve araçda yapılan şasi işçiliklerinde araç değer kaybı oluşmaktadır.

Değer kaybına girmeyen parçalar nelerdir ?

Araç değer kaybına girmeyen parçalar;

Tamponlar, ön farlar, arka stoplar, dikiz aynası, camlar, lastik, jant, airbag, motor ve iç aksamlarda araç değer kaybı oluşmamaktadır.

Değer kaybı şartları nelerdir ?

Araç değer kaybı şartları;

Aracın 165.000 kilometreyi aşmamış olması,

Aracın daha önce aynı yerden hasarlı olmaması,

Aracın ağır hasar (pert) kayıtlı olmaması, gerekmektedir. Araç değer kaybının temel şartları bunlardır.

Değer kaybı nasıl hesaplanır ?

Araç değer kaybı hesaplaması yapılırken yönetmelikte belirtilen eksperlerin kullandığı ortak formülasyon sistemi üzerinden gidilir ve bu formülasyon sisteminde hesaplama için esas olan;

Aracın kaza anındaki kilometresi,

Aracın hasar alan parçaları,

Aracın kaza anındaki piyasa rayiç değeri baz alınarak Araç değer kaybı hesaplaması yapılır.

Değer kaybı nasıl alınır ?

Araç değer kaybı, trafik kazasının meydana gelmesinden itibaren 15 gün içerisinde kazaya karışan araç/araçaların sigorta şirketlerinden kazadaki kusur oranınız doğrultusunda talep edilir.

Trafik kazasında %100 kusurlu olan araç değer kaybı alabilir mi ?

Trafik kazasında %100 kusurlu olan araç değer kaybı alamaz ancak trafik kazasındaki kusur oranınızın değişmesi durumunda alabilirsiniz.

Trafik kazanızdaki kusur oranının değişip değişmediğini nasıl öğreneceksiniz ?

Dilerseniz uzman trafik bilirkişi ekibimiz trafik kazanızı ücretsiz inceleyerek sizi bilgilendirebilir bunun için trafik sözlük iletişim hattımızdan veya sayfamızın en altında bulunan whatsapp ikonuna tıklamanız yeterlidir.

Sigorta şirketi Araç değer kaybını eksik ödediğini mi düşünüyorsunuz ?

Dilerseniz uzman eksper bilirkişi ekibimiz trafik kazanızı ücretsiz inceleyerek tekrar hesaplama yapıp sizi bilgilendirebilir bunun için trafik sözlük iletişim hattımızdan veya sayfamızın en altında bulunan whatsapp ikonuna tıklamanız yeterlidir.

Araç değer kaybı Dilekçe Örneği

Araç değer kaybı dilekçe örneği her kazada ve sigorta şirketlerinde farklı değerlendireleceği için sabit matbu kalıp kullanmak yanlıştır. Dilerseniz uzman eksper bilirkişi ekibimiz sizin için araç değer kaybı dilekçenizi ücretsiz olarak oluşturup sizlere ulaştırabilir.

Araç değer kaybı Dilekçe Örneği için 0532 176 95 85 numaralı trafik sözlük destek hattından ulaşabilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu