Trafik Cezası

Araç Cinsine Göre Verilen İzin Süreci Sonunda Gerekli Sayıda Plaka Takmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 23/3-b-2 maddesi araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 23/3-b-2 trafik cezası yazılır.

Kısaca 23/3-b-2: araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 23/3-b-2 nedir? 23/3-b-2 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 23/3-b-2 trafik cezası ne kadar? 23/3-b-2 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 23/3-b-2 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

23/3-b-2 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 23. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Verilen 7 günlük sürenin sonuna kadar tescilli araca Yönetmelikte öngörülen sayıda tescil plakası takmamak,
 • 23/3-b-2 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Araç Cinsine Göre Verilen İzin Süreci Sonunda Gerekli Sayıda Plaka Takmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 23/3-b-2 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezası 1034 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezasını 775,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 23/3-b-2 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Cinsine Göre Verilen İzin Süreci Sonunda Gerekli Sayıda Plaka Takmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 23/3-b-2 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 23/3-b-2 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Araç Cinsine Göre Verilen İzin Süreci Sonunda Gerekli Sayıda Plaka Takmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “araç cinsine göre verilen izin süreci sonunda gerekli sayıda plaka takmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

23/3-b-2 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. merhabalar aracımın ön plakası düştü bir gün sonra buldum taktım ve 750 tl ceza geldi .trafik müdürlüğüne gittim görüntü istedim personelin görmesi sonucu yazılmış dendi .nasıl itiraz edebilirim .araç benim adıma kayıtlı değil .sağolun iyi günler

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine araç sahibi itirazda bulunabilir. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu