Trafik Cezası

Arabaya Reklam Yapışıtrma Cezası

Karayolları trafik kanunun 26/3 maddesi arabaya reklam yapışıtrma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 26/3 trafik cezası yazılır.

Kısaca 26/3: arabaya reklam yapışıtrma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 26/3 nedir? 26/3 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 26/3 trafik cezası ne kadar? 26/3 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek arabaya reklam yapışıtrma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 26/3 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

26/3 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle arabaya reklam yapışıtrma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 26. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçlara ait trafik ayırım işaretleri ve diğer işaretler olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Araçların dışında bulundurulması zorunlu işareerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak,
  • 26/3 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Arabaya Reklam Yapışıtrma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 26/3 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında arabaya reklam yapışıtrma cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz arabaya reklam yapışıtrma cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 26/3 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Arabaya Reklam Yapışıtrma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 26/3 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken arabaya reklam yapışıtrma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 26/3 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

arabaya reklam yapışıtrma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Arabaya Reklam Yapışıtrma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri arabaya reklam yapışıtrma cezasını iptal etmek için başvurucunun “arabaya reklam yapışıtrma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

26/3 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu