Trafik Kazası Kusur Oranları

69/1 Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

69/1 kusur oranı, trafik kazasında “Yerleşim yerleri dışında binek hayvanla seyretmek” olarak bilinen ktk 69/1 kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Hayvanla çekilen, elle sürülen araçları sürenler ile hayvan sürücülerine ait kurallar” 69. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 69/1 kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 69/1 kusur nedir, 69 1 kusur oranı yüzde kaç, 69/1 asli mi, yoksa tali kusur mu, 69 1 trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 69/1 nedir açıklamak gerekirse;

Yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıt yolu üzerinde; zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, binek hayvanları ve sürüler ile elle sürülen araçları trafik kurallarına uymadan sevk ve idare etmek veya ettirmek, başıboş bırakmak,

Karayolları Trafik Kanunu 69. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

69/1 Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

69/1 Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. Tali kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/tali-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

69 1 kusur oranı Tali kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

69/1 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

69/1 kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 69/1 kusur oranı yüzde hesaplama değeri %25 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

69/1 Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 69 1 trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 69 1 maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/69-1-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

69/1 Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

69 1 kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

69/1 kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

  • Ben sigortacıma sordum, 69/1 maddesi değişmez dedi!
  • Kaportacım, sen suçlusun 69 1 doğru dedi!
  • Eksper tanıdığım var, 69/1 maddesine boşuna itiraz etme dedi!
  • Avukatım, dava yıllarca sürer 69 1 ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

69/1 Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2021 69/1
69/1 Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2021 69/1

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu