Trafik Kazası Kusur Oranları

57/1-c Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

57/1-c kusur oranı, trafik kazasında “Kontrolsüz kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek” olarak bilinen ktk 57/1c kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Kavşaklarda geçiş hakkı” 57. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 57/1-c kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Eğer trafik kazasında 57/c-2 maddesine itiraz dilekçesi istiyorsanız, kusur oranına itiraz dilekçesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere, 57/1c kusur nedir, 57 1c kusur oranı yüzde kaç, 57/1c asli mi, yoksa tali kusur mu, 57 1c trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 57/1-c nedir açıklamak gerekirse;

Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işareerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi,

Karayolları Trafik Kanunu 57. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

57/1-c Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

57/1c Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. Asli kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/asli-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

57 1c kusur oranı Asli kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

57/1-c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1c kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 57/1c kusur oranı yüzde hesaplama değeri %75 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

57/1-c Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 57 1c trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

57/1-c trafik cezası
57/1-c trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 57 1c maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/57-1-c-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

57/1-c Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

57 1c kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

57/1c kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

 • Ben sigortacıma sordum, 57/1c maddesi değişmez dedi!
 • Kaportacım, sen suçlusun 57 1c doğru dedi!
 • Eksper tanıdığım var, 57/1-c maddesine boşuna itiraz etme dedi!
 • Avukatım, dava yıllarca sürer 57 1c ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

57/1-c Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 57/1-c
57/1-c Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 57/1-c

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Motosikletim ile Ana cadde üzerimde ilerlerken tali yoldan 52/1-a kuralına uymayıp önüme çıkan araca vurmam sonucunda 57/1-c maddesinden asli kusurlu olarak suçlu bulundum asli kusurumu kabul etmeyip dava açmam ve bu sonucu değiştirmem mümkün müdür ?

  Adli vaka olarak yer aldığı gibi hastane raporunda hayati risklidir ibaresi bulunmaktadır.

 2. Hocam merhabalar, iyi akşamlar dilerim.
  19 Şubat 2021 tarihinde bir kaza geçirdik. T kavşak benzeri, iki sokağın kesiştiği bir bölgede yaşandı kaza. Aracımla sola dönüş yaptım manevramı %90 oranında bitirdim fakat solumdan gelen araç yaz lastiği olması ve süratinin yüksek olması sebebiyle 15 metre kadar kayarak sol ön çamurluğuma çarptı. Karşı araç sahibi bize doğru kayarken korna çalıp çekilmemi istedi fakat çok kısa bir süre olduğu için herhangi bir manevra yapamadım. Tramer sonucu %100 kusuru bana verdiler. Benim kış lastiklerimi takmış olmam ara sokakta hızımı kesmiş olmamın cezası sanırım bu. Bahsettiğiniz sağdan gelene yol verme kuralının ihlali söz konusu. Herhangi bir tabela veya ışık yok. İtiraz sürecinde nasıl bir yol izlememi önerirsiniz ?

 3. Karşı taraf hızlı ve alkolü bir anda çıkıyor bana vuruyor ne yapmalıyım 57.1 c kusuru var bende

 4. Geçtiğimiz günlerde bölünmüş yol üzerinde seyir halindeyken , hiçbir uyarı ve ikaz tabelasının bulunmadığı döner kavşağa yaklaştığım sırada bir aracın kavşak içerisinde hızla yoluma doğru çıkmasıyla aracın sağ tarafından çarpmam neticesinde kaza meydana geldi. Ben bölünmüş yolun sağ şerit tarafındaydım ve karşı taraf kavşaktan dönüş yapmayıp ana yol üzerinden önümden geçip karsıya geçecekti. Tutanağa göre %75 asli kusurlu bulundum fakat karşı araç hem dönüş yapmıyor ve sağ tarafından gelen yola sağ şeride atlıyor , hem de herhangi bir kavşak ikaz tabela vs.. yok ve kaza göbeğin yaklaşık 10 – 15 metre dışında meydana geliyor fakat bana dönel kavşaktaki araca yol vermediğimden ötürü %75 verildi , itiraz edebilirmiyiz ? Sizce sonuç alabilirmiyiz ?

  1. Kaza tespit tutanağını, kazaya ait fotoğraf ve var ise kazaya ait video görüntüsünü, iletişim sayfamızda bulunan mail adresimize veya 0532 176 95 85 whatsapp iletişim numaramıza gönderirseniz inceleyip bilgi verebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu