Trafik Cezası
Trend

46/2-f trafik cezası

46/2-f trafik cezası Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 46/2-f trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununKara yollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46/2-f maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Karayollarında trafiğin akışı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

46 2f itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 46/2f yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 46-2f itiraz talebinizi yazın, 46-2f dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şerierini ve bankeeri kullanmaları, 46/2-f trafik cezası 1002 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 46/2f maddesine 226 lira zam yapılarak 1228 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

46/2-f trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 751,50 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 751,50 tl olarak ödeyebilirsiniz.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 921 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 46/2-f trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 46/2-f trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şerierini ve bankeeri kullanmaları, yani 46/2-f trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 46/2-f trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-f maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 46/2-f trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-f maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 46/2-f trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-f maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-f trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-f trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

46/2-f trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 46/2-f trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

46/2-f trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 46/2-f trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

46/2-f trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şerierini ve bankeeri kullanmaları, 46/2-f trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 46/2-f trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 46/2-f trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 46/2-f trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

46/2-f trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 46/2-f trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 46-2-f maddesinden 1002 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 250,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
751,50 TL olan kısmı 250,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

46/2-f Kusur Oranı

46/2f Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

46/2-f kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 46/2f
46/2-f kusur oranı

46/2f yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/46-2-f-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

46/2-f trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

46/2-f trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 46/2-f trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 46/2-f trafik cezası fotopokisi,
 • 46/2-f trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 46/2-f trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 46/2-f trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 46/2-f trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 46/2-f trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 46/2-f trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

46/2-f trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 46/2-f trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-f trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 46/2-f trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şerierini ve bankeeri kullanmaları, 46/2-f trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-f trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

118 Yorum

 1. 46/2-F CEZA MAKBUZU 26 GÜN SONRA GELDİ.
  banketin dışında durdum telefon görüşmesi yaptım. Emniyet şeridi üzerinden geçerek taşıtlara ayrılmış olan şeride girerek yoluma devam ettim.
  1-tebligat süresi 10 günü geçti.
  2-ceza makbuzunda imzam yok
  3-Banket dışından gelip emniyet şeridinden taşıtlara ayrılmış yola nasıl geçileceğine ilişkin bir kural yok.
  4-Devlet asgari ücretin yarısı tutarında ceza uygulayamaz tezi ile dava açmak istiyorum.Dilekçe örneği talep ediyorum.Cezayı haketmediğime inanıyorum.

  1. Merhaba Murat,

   46/2-f ceza maddesi emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmanın yasak olduğunu bildirmektedir. Elbette zaruri hallerde banket veya emniyet şeridi kullanılabilir. Ancak gerekli güvenlik tedbirleri alınarak zaruri hallerde emniyet şeridi ve bankedi kullanabilirsiniz.

   Örneğin aracınız arıza yaptı emniyet şeridini kullanmak zorunda kaldınız. Trafik yönetmeliği gereğince en az 150 metre geriden diğer yol kullanıcılarının görebileceği şekilde reflektör koyarak bu alanı kullanabilirsiniz. Ancak sizin anlattığınız üzere böyle bir önlem ve tedbir yok.

   Karayolları Trafik Kanunun 116. maddesi gereği sizi durdurmadan yani imzanızı almadan araç plakasına 46/2-f trafik cezası yazılabilir.

   Tebligat ile ilgili herhangi gibi bir süre sınırı yoktur.

   Yanıltıcı bir bilgi edinmişsiniz. Trafik cezalarının asgari ücretle bir bağlantısı bulunmamaktadır. Örneğin 67/1-d ceza maddesi drift yapmak olarak 2018 yılındaki kanun değişikliği ile trafik mevzuatlarına eklenmiştir ve miktarı 6141 liradır.

   Bu hususlar göz önüne alındığında cezanın iptal olmayacağını öngörüyoruz ancak farklı bir durum var ise bize bildirin sizlere yardımcı olmaktan onur diyarız ve mail adresinize 46/2-f itiraz dilekçesi gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

 2. 46/2-F cezası geldi plakama yazmislar resim bilgi vs hicbirsey yok buna itiraz edebilirmiyim itiraz etsek iptal ettirebilirmiyiz acaba rica etsem yardimci olabilirmisiniz ilk defa bukadar yuksek bir cezayla karsilastim:(

  1. Merhaba Murat,

   46/2f trafik cezası itiraz işlemlerine başlamadan önce haklılığınız gösteren somut bir dayanak sunmanız gerekli ancak herhangi bir somut dayanağınız olmasa bile itiraz hakkınız var ama sonuç almak gerçekten çok zor. Fotoğraf gönderme zorunluluğu yoktur.

   Ayrıca 46/2-f trafik cezası itiraz dilekçesi mail adresinize gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

 3. İyi gunler ben hastanaye acile giderken emniyet şeridi kullandim hastane fisleri mevcut onlarin bi yararı olurmu itiraz için

  1. Merhaba Özgür,

   Emniyet şeridi ihlali maddesi olarak bilinen 46/2f zaruri haller dışında kullanımı kapsamaktadır. Eğer size emniyet şeridi cezası yazılmasından kısa bir süre sonra hastaneye acil bir sebeple intikal ettiğinizi kanıtlayabilecek belgeniz var ise muhakkak itiraz etmelisiniz ve cezanız iptal olacaktır. Ancak cezanın saati ile hastane girişi arasında süre farkı çok fazla ise hakim iptal etmeyebilir. Bir diğer önemli kriter ise hastaneye giriş yaparken acil bir durum değilde poliklinik girişi yaptıysanız acil ve zaruri bir durum olmadığı var sayılarak iptal edilmeyebilir.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Merhabalar ben taksiciyim arabamda Otogar gitmek için yolcumla beraber yola çıktık otobanda müşterimin çocuğunun midesi bulandı arabaya kusmaması için eminiyet şeridine çektim meğerse uygulama varmış önümde yüksek araç olduğu için görmedim sağa çektim baktım karşımda polis hiç konuşturmadan ehliyetimi istedi durumu iza ettim ama dinlemedi hemen yazmaya başladı baktım 1339 TL yazmış imza atmadım çünkü haketmediğim bi ceza bu

 4. merhaba kolay gelsin en sag seritte seyir halınde ıken bırden onumdeki aracın fren yapması sonucu araca arkadan çarpmamak ıcın kendımı emnıyet serıdıne attım ve sadece gir cık yapmak koşulu ıle kullandım ancak hem 46/2-g hemde 46/2-f cezası yedım bunun ıle alakalı ıtıraz dılekcesı ornegı var mıdır.

  1. Merhaba Harun,

   Bu şartlarda itirazın olumlu sonuçlanması çok zor. Öndeki araçla gerekli güvenli takip mesafesi bırakarak seyrinize devam etseydiniz böyle bir manevra yapmanıza gerek kalmayacaktı. 46/2-g ceza maddesinin açıklaması birden fazla art arda şerit değiştirmektir. Sadece sizin iddaa ettiğiniz şekliyle olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Ben de itiraz dilekçesi alabilir miyim rica etsem

    istanbul Avcılar gişesinden girdikten 1 dakika sonra ceza yemişim 2 kere. 1002 TL foto yok bişey yok. Sağdan yukarı doğru paralı yola girmek için yol var mall of istanbul yönüne gitmek için. 18.40 da arabalar tırlar yığılı şekilde duruyor tırların altına girmemek için mecbur biraz sağa yanaşmak zorunda kalıyoruz. O bölgede eds kamerası var ve 2 kere ceza gelmiş ankara trafik müdürlüğünü arayıp derdimi anlattım adam itiraz etme hakkın var belki birini ödetip diğerlerini iptal edebilirler dedi ben de şansımı denemek istiyorum çünkü mantıken bir kere emniyet şeridi aracını kötü durumda emniyete sokmak için bir şerit değil mi. Ben de aracıma/bana oluşacak tehlikeden korunmaktan ötürü biraz sağa kayarken emniyet şeridine denk gelip yemişim.

    1. Merhaba Oğuz,

     Zaruri durumlarda emniyet şeridi kullanılabilir ancak yönetmelikte nasıl kullanılabileceği ile ilgili şartlar belirlenmiştir. Aynı tarih ve saatte iki adet ceza yazılmış ise iptal gerekçesi çıkabilir. Arşivimizi kontrol edeceğiz, daha öncesinde aynı mevkide aynı ihlal maddesi 15 dakika arayla uygulanabilirliği ile ilgili bulmamız durumunda mail olarak göndereceğiz. İtiraz etmenizi tavsiye ediyoruz.

     Kazasız günler dileriz.

 5. Slm Kaynarcada önümde en az 15 araçlık bir konvoy halinde ilerliyorduk.Ileride bir trafik aracı sağ şeritte durmuş bir polis memuru kardeş de elinde cep telf ile resim çekiyordu o an dahi ne olduğu hakkında bir bilgi edinemedik Sonradan gelen ceza dan 46/2 F den ceza kesilmiş Buyolun emniyet şeridi dahi olduğu belli değildi ayrıca hiçbir uyarı levhası da bulunmamaktayfı.Bu durum da itiraz hakkımız olabilirmi Bilgilendiriseniz çok memnun olurum Teşekkürler

  1. Merhaba Ahmet,

   Ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde kanunen itiraz hakkınız var. İtiraz hakkı cezanın iptal olacağı anlamına gelmez. Emniyet şeridi veya banketler trafik levhalarıyla belirlenmez. Karayolu üzerinde düşey işaretler olarak tabir edilen şerit sınır çizgileriyle belirlenir. Herhangi bir uyarıya gerek kalmaksızın cezai işlem uygulanır. Önünüzdeki araçların orayı kullanıyor olması size bu ihlal için hak tanımıyor ne yazık ki. Eğer bulunduğunuz yer emniyet şeridi değilse itiraz etmenizi tavsiye ederiz, eğer emniyet şeridi ise %25 indirimden faydalanarak ödemenizi tavsiye ederiz.

   Kazasız günler dileriz.

 6. merhaba cezamla alakalı gerekli açıklama suçumu ve fotografını istiyorum. bu şekilde kabul etmiyorum.gereğinin yapılmasını rica ederim.

 7. Merhabalar sivas ilinde yaşıyorum kavşakta ışıklarda durdum aracımla ve 46 2f den cezai işlem uygulanmış şerit çizgisi hiçbirşekilde yok belirgin değil zaten yol dar ve şehir içi itiraz dilkçesi istiyorum şimdiden teşekkürleer

 8. Sa hocam sağa sinyalimi verilip güvenlik şeridinden otobüs durağına geçip 4 lulerimi yakıp yolcu indirdim.sonra sola sinyal verip güvenlik şeridinden ana yola geçtim ceza gelmiş 42/2f den . Dilekçe yazabilir misiniz lutfen

  1. Merhaba Murat, emniyet şeridi kullanma şartları trafik yönetmeliğinde belirlenmiştir. Bu şartlarda cezanız iptal olmayacaktır. Elbette itiraz hakkınız var mail adresinize 46/2f itiraz dilekçesi gönderilmiştir.

 9. 03 03 2020 tarihinde yozgat ‘ta araç aldık.noter işlemlerinden sonra şehir içinde aracımız arıza yaptı. Biz samsundan gelmiştik misafiriz yozgat ‘ın yabancısıyız aracımızı yolun kenarına bankere çekmek zorunda kaldık.diger aracınızda aksilikya önüne park etmiştik o anda oda marş basmayınca usta arama derdine düştük. O sırada araçların yanından ayrılınca 2 araca ayrı ayrı 1228 tl cezalar yazılmış bir hafta sonra adrese cezalar geldi.buna itiraz edebilirmiyiz

  1. Cezaları fahrî müfettiş yazmış. Elimdeki ceza kağıtlarında fotoğraf dahi yok.

   1. Fotoğraf olmasının, olmamasının veya cezanın fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış olmasını doğrudan iptal gerekçesi teşkil etmemektedir.

  2. Merhaba İmdat, araçlarınızı bankete bıraktığınızda gerekli yol güvenlik tedbirlerini almış mıydınız? Eğer gerekli tedbir almadıysanız cezanız iptal olmayacaktır.

 10. S.A. tarafıma 11.9.2019’da ceza kesilmiş, tebligat tarihi 11.9.2019 görünüyormuş… fakat bana muhtarlık vs. hiç bir yerden tebligat yapılmadı… Ben tesadüfen bugün e devletten öğrendim. Acaba tebligatımın güncellenmesi ve 15 gün içinde indirimli ödemeden yararlanma talebinde bulunamilir miyim. teşekkürler.

   1. Karayolları Trafik Kanununa göre erken ödeme indirim hakkınız, cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisindeki ödemeleri kapsamaktadır.

 11. İyi günler İstanbula iş için gittim emniyet şeridine girmediğim halde aracıma ceza yazılmış. 46/2f trafik cezasi itiraz dilekçesi gönderirmiziniz

 12. Hocam selamlar,
  13 Mart 2020 tarihinde emniyet şeridini ihlal etmişim, az önce öylesine cezam var mı diye bakarken, fark ettim. Bana tebliğ edilen bir kağıt yok, trafikte de durdurulmadım. O gün babamın 08.00 ‘da ameliyatı vardı, 07.45 ‘de ceza yazılmış. Ama gerçekten emniyet şeridine girdiğimi bile hatırlamıyorum ama ceza geldiyse, girmişim demektir. Ama söylediğim gibi ameliyat durumu doğru, bunu belgeleyebilirim, 33 yaşındayım, daha önce hiçbir şekilde ceza yemedim. Ne kırmızı ışık, ne kemer vs hiçbir şekilde cezam yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ne yapabilirim. Bir de sizin görüşünüz nedir. 1.228TL bu dönemde çok ciddi ve belimi büken bir miktar. Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin hocam.

  1. Merhaba Zafer, ameliyata siz mi götürüyordunuz? Hastahaneye gecikme halinde zaruri bir durum söz konusu muydu? Zaruri bir gerekçe ile hastahaneye giriş yapmak zorunda kaldıysanız ve bunu belgeleyebiliyorsanız genel olarak bu tarz cezalar iptal ediliyor.

   1. Babam 72 yaşında. Ben götürüyordum. Kanser ameliyatı olacaktı, geceden zaten lahman verilmişti, açıkçası biraz bilginiz varsa ağrıdan duramıyordu. Ama ben yine de kurallara uydum, gerçekten emniyet şeridine girdiğimi hatırlamıyorum. Ama ceza geldiyse, girmişimdir. Zaruri durum ise, ameliyatın gecikmesi ya da ertelenmesi söz konusu olamazdı, bunların hepsini gün ve saat olarak belgeleyebilirim.

    Son olarak; bu virüs muhabbetini mahkemeler vs erteleniyormuş. Yine de gidip itiraz başvurusunda bulanabiliyorum doğru mudur? Bir de siz karar tutanağı, tebliğ fotosu demişsiniz ama ben sadece e-devlette fark ettim. Evime ve elime böyle bir gönderilmedi. Bunu nasıl yapabiliriz? Şimdiden çok teşekkürler, kolay gelsin.

    1. Nöbetci sulh ceza hakimliğine başvuru da bulunabilirsiniz. Bu şartlarda başvuru yapın ancak sonuçta karar sulh ceza hakimliğinin kesinlikle iptal olur ve olmaz demek mümkün değil. Ayrıca cezanın size fiziken tebliğ edilmesini beklemenizde fayda var.

 13. Polis kontrol noktasına geldiğimizde araçlar 2 sıra halinde dizilmisler biz bilemedik o şeridin emniyet seridi olduğunu önümde 8 veya9 arkamda da bi o kadar araç vardı polis resmimizi çeke çeke geçti polise ceza mi yazdınız böyle şey olmaz dedik oda bu seride gecmeseydin dedi. Biz nereden bilelim öndeki arabayı polis o tarafa çekmiştir biz de arkasından geldik düşündük dedim o da bilmem artık dedi ertesi gün ceza edevlete düşmüş

  1. Merhaba Muhammed, sürücü olarak kurallara uymak zorundayız. Polisler size gerekli uyarı ve ikaz yapmadan oraya girdiyseniz cezanın yazılması doğru. İtiraz edebilirsiniz ancak cezanızın iptal olması çok zor.

 14. Merhaba diş hastanesine acil olarak gidiyordum kırmızı ışıkta sağ şerite geçtim bekleme dahi yapmadım hareket ettim bana 46/ 2f cezası yazılmış ne yapabilirim itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

  1. Merhaba Hakan, anlatmış olduğunuz yolu incelemek gerekir eğer emniyet şeridi ihlali var ise ceza yazılır. Hastaneye acil olarak gittiğinizi ve zaruri bir sebeple böyle bir ihlal yaptığınızı belirterek itiraz edebilirsiniz. Örnek itiraz dilekçesi gönderimi sağlanmıştır.

 15. Bizede trafik uygulama alanında araclar çift şeritli duruyorlardı kontrol sonrası gec dediler gectik sonradan 46/2f ceza kesmiş

  1. Merhaba Müslüm, eğer emniyet şeridini kullandıysanız bu ceza maddesinin uygulanması doğrudur. Yine de itiraz hakkınızı kullanmak isterseniz örnek dilekçe e-posta adresinize gönderilmiştir.

 16. merhaba,e-devlet ceza sorgulama dan 46/2-f trafik ceza geldi 8 gün geçti borç görünmüyor.istanbul yönünde izmit te görünüyor.araştırdığım zaman emniyet şeriti FAKAT 2 şeritli otoban emniyette 3 oluyor ve trafikte 3 saat kaldık.3 şeritli yolda herkes dur kalk yapıyordu.emniyet şeritinde olduğumu bile farkında değilsin yol durmuş vaziyette idi.binlerce araç vardı o şeritte.şimdi ne yapmam gerekşiyor?yardımınız için tşk.

  1. E-devlet beyanla trafik cezası ödeme işlemini kullanarak cezanızı ödeyebilirsiniz. Bilmemek veya farkında olmamak cezanın iptal gerekçesi kabul edilemez. Eğer böyle bir ihlal yaptığınızı kanıtlayamazsanız mahkeme cezayı iptal etmeyecektir.

 17. Merhaba. Ben Kocaeli İzmit Kandıra gişe girişinde tabelayı gördükten sonra sağ şeride geçtim yaklaşık 1 km sonrada Kocaeli Kandıra istikametine döndüm. Önümde bulunan ve İstanbul yönüne devam eden araçlar bu şekilde kullanıp sapaktan sonra emniyet şeridinden yola devam ettiler. İkametgahım da Kocaeli. Bu şekilde itiraz etsem sonuç alır mıyım? Teşekkürler

 18. Merhaba, Kartal Tem Girişinde Fahri müffetiş tarafından yazılmış 46/2f emniyet şeridi cezam var. Emniyet şeridini kullanmadığım halde böyle bir ceza yedim. Herhangi bir fotoğraflamada iletilmedi tarafıma yaptığım ihlal ile ilgili.

  İlgili dilekçede araç ailenin fakat ben kullanıyordum. Bunu itiraz dilekçesinde nasıl göstermem gerekiyor?

 19. Merhabalar,
  Bugun esim tarafindan teslim alinan tebligat ile ogrendigim ceza motorsikletime fahri trafik mufettisligi tarafindan gonderilmis olup 46/2f maddesi geregince 1228tl olarak duzenlenmistir. Herhangi bir kanit niteliginde ek bulunmamak ile birlikte ceza ya konu eylem 15.07.2020 tarihinde gerceklesmis. Bahse konu olan bolgede motorsikletlerin yogun olarak sol seritte ki bariyer acikligindan faydalanarak seyir ettigi acikca bilindigi gibi tarafimcada surekli is donusu sol serit uzerinde seyir halindeyim. Ispat etmek amacli mobese goruntulerini zaman asimi nedeni ile alamayacagimi varsayar isek itiraz asamasinda bir sansim var midir. Ilgili dilekcenin gonderimini saglayabilir misiniz. Simdiden cevabiniz ve bu guzel yaziniz icin size tesekkur ederim.

  1. Bir başka sürücünün ihlal yapması sizlere de aynı ihlali yapma imkanı tanımamaktadır. Şerit izleme kurallarına aykırı davranılması durumunda olası cezai işlemlerle karşılaşılması mümkündür. Özetle belirttiğiniz husus konusunda 46/2f trafik cezası doğru uygulanmıştır.

 20. Merhaba,

  3 gün önce iş yerime giderken Tem otoyolunda Bostancı Kadıköy istikametine dönüş yaparken tarafıma 46/2-F Tem kuzey yol botanik katılım şeklinde ceza kesilmiş. Ceza bana gelmedi ve trafik cezasını e-devlet üzerinden kontrol ederek gördüm. Tem oto yolunda ceza yediğim yerde en sağ taraftan bir bağlantı yolu geliyor ve biraz ilerisinde o bağlantı yoluna dahil olarak Bostancı Kadıköy tem oto yoluna bağlanabiliyoruz. Ben bu yolda kesinlikle emniyet şeridine girmedim ve sağ tarafa geçiş hakkımın olduğu yol çizgisinden itibaren sinyal vererek geçiş yaptım. Zaten hafta içi her gün kullandığım yol ve sürekli aynı hareketleri yaparak işime gidiyorum. Ek olarak bağlantı yolunu daha sonra geçerken kontrol ettiğimde emniyet şeridinin bağlantı yolu olması sebebiyle çok dar olduğu ve bir araç istese dahi kullanamayacağı aşikardır. Ayrıca sabah trafiğinde kendi şeridimden o emniyet şeridine geçiş yapsam kazaya sebebiyet veririm ve böyle bir şey yapmış olsam 46/2-c maddesi gereği bu cezanın da kesilmiş olması gereklidir. Kesinlikle emniyet şeridine girmediğim ve normal seyir halinde kurallara uyarak devam ettiğim halde bu cezayı kabul etmem çok zor. Ben trafik cezasını ödedim ancak itiraz edip ödediğim tutarı geri almak istiyorum. Sizlerin görüşlerine göre bu durumda cezamın iptal edilme olasılığı nedir?

  1. Sulh ceza hakimlikleri esas yönünde ceza tutanağındaki belirtilen maddenin ihlalinin olmadığını kanıt sunulması durumunda cezayı iptal ediyor. Eğer ihlal yapmadığınız yönünde kanıt sunabiliyorsanız ceza iptal olacaktır.

 21. Merhabalar kavşakta ışıklarda durdum aracımla 46 2f den cezai işlem uygulanmış şerit çizgisi hiçbirşekilde yok belirgin değil zaten yol dar ve şehir içi itiraz dilkçesi istiyorum şimdiden teşekkürler

 22. Merhaba. Eşim 5 aylık hamile. Aşırı kanaması olması sebebiyle 31.05.2021 tarihinde sabaha karşı Kanuni Sultan Süleyman hastanesine gittik (İstanbul). Burada yapılan muayene sonucu bir tanı kondu, sabah olunca asıl doktorumuzu aradık. Konulan tanının yanlış olduğunu ve hemen eşimi alıp doktorumuzun bulunduğu Kavacık’taki hastaneye getirmemi söyledi. TEM O-2 Otoyolu Güney İstikameti GAZİOSMANPAŞA’da (cezanın düzenlendiği yer) aşırı trafik sebebiyle dörtlüleri yakarak emniyet şeridini kullandım. Bugün (09.06.2021) e-devlet üzerinden 46/2-F olarak 1339 TL ceza geldi.

  Doktorumuzun verdiği belge ile itiraz edersem cezanın iptali mümkün olabilir mi?
  Hangi Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmalıyım, Gaziosmanpaşa mı?
  Mümkünse madde madde yapmam gerekenleri, toplamam gereken belgeleri kısaca yazar mısınız (tutanak veya tebligat henüz yok)?

  Şimdiden teşekkürler!

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun, umarım herhangi bir sağlık probleminiz kalmamıştır. Öte yandan bu bahsetmiş olduğunuz durum ile ilgili ceza net olarak hatalı yazılmış denilemez ancak hakimin taktir yetkisi cezayı iptal edebilir.

   1. Teşekkürler, mail adresime itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

    Mahkemeye tebligat yerine, e-devlet üzerinden yapılan bildirimi sunabiliyor muyuz?

    En yakın Sulh Ceza Hakimliğine mi gitmeliyim, cezanın işlendiği ilçe olan Gaziosmanpaşa’ya mı?

    1. Bulunduğunuz ildeki adliyeye başvuru yapabilirsiniz, farklı ilçe olması olumsuz olarak etkilemez. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz.

 23. merhabalar, kızımın beyninde rahatsızlık var, düzenli kontrollerle tedavi oluyor. Bu konuda geriye dönük tüm raporlarım var. Şiddetli baş agrısı şikayetini haber alır almaz korku ve panikle yola çıktım. Yaklaşık 5 saniye emniyet şeridine girdim yavaşladım ve arka koltukta oturan kızımı kontrol ettim. trafik polisi cevirdi, toplam 5 saniye gittiğimi ve hastalık durumunu izah ettim. zorla ceza yazdı, zorla imzalattırdı istememe ragmen. kızımı da o halde bekletti durum acil olmasına rağmen. daha sonra yola devam ettim ve kızımı doktoruna götürdüm. Doktorundan da acil geldiğimize dair yazı aldım. bu durumda dava açmalı mıyım, acarsam indirimli ödeme hakkım kayıp olur mu, kaybedersem birde mahkeme harcı vs gibi ücretler mi öderim . teşekkür ederim

  1. Kanunda böyle bir imtiyaz yok ancak hakim inisiyatif alarak cezayı iptal edebilir. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde indirim hakkınız var. Ceza iptal olmazsa yargılama masraflarını öderseniz, detaylı bilgi için bulunduğunuz şehirdeki adliyeden bilgi alabilirsiniz.

 24. İyi günler ben 46/2d cezası yedim plakama yazmışlar ancak cezayı yeazdiklari konumda trafik tek şeritten ilerlemektedir. Yani sağ seritte arabalar park halindedir. Ben ne yapmalıyım birde bir sonuç çıkarmı. Tşk.

 25. Merhabalar benim ağır otizm hastası kızım var arabamda kızım üzerine engelli aracı trafikte kızım öfkelendi bende sakinleşsin diye emniyet şeridine girdim sivil trafik memuru beni durdurup ihlal sebebimi sormadan plakaya ceza yazmış itiraz etsem bir sonuç alırmıyım teşekkürler

 26. Merhaba,
  46/2-F ceza yemişim ve fotoğraf mevcut değil. Emniyet şeridini kullanan biriside değilim. İtiraz etmek istiyorum. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

 27. 46/2 – C maddesine dayandırılarak arabama Kesilen Cezaya itiraz etmek istiyorum…

  teşekkürler

 28. merhaba,
  sabah işe gidiyordum. kartal samandıra tem bağlantı yolunda bir kaza vardı. trafik durmuştu. işe geç kalmıştım. yaklaşık 3 saat kadar bekledim. arabada yakıtım da az kalmıştı. yolda kalmamak ve işe daha fazla geç kalmamak için emniyet şeridini kullanarak sağdaki ilk yoldan çıktım. bu sırada 46/2-F cezası kesilmiş. itiraz dilekçesi istiyorum. tşk

  iyi çalışmalar

 29. Merhaba, Ağustos 8inde emniyet şeridini ihlal ettiğim yönünde bır ceza 1 ay sonra 10 Eylül de postacı tarafından adresime tebligat edilmiştir. Müsaadenizle bırkac sorum olacak. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  1) Fahri müfettiş seyir halindeyken gördüğü usulsüzlüğü fotoğraflama yükümlülüğü yok mudur. Zira biz itiraz dilekçesinde kanıt varsa koymalıyız deniliyor. Cezayı yıyen bız ısek bunun ispatlı olması gerekmez mi. Düşünün kı bunu bana garezi olan veya keyfi ceza yazan Fahri bir ınsan olabilir mı olabilir.yani nasıl olsa ıspatlayamıyorsa rahatlıkla ceza yazdırabilir o halde.
  2) İtiraz dilekçesi tebligattan itibaren kaç gün içinde yapılır? Yapıldığı an itibariyle ceza ödeme süresi donar mı. Yoksa ödeyip cezayı dilekçeyi öyle mi veriyoruz.
  3) ödeme koşullarında tebligattan itibaren ne kadar süre içinde indirim mevcuttur.

  1. Fotoğraf gibi kanıt sunulma şartı yok, ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. İndirim süresi tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gündür.

 30. Merhaba , 26 ekimde saat 18:00 suları civarında evime gidiyordum. Trafik yoğundu. En sağ şeritte yoluma devam ederken yolun 3 şeritten 2 şerite düştüğü noktada solumdaki araçlar beni sıkıştırdığı için kaza yapmamak adına emniyet şeridine girmek zorunda kaldım ve beni sıkıştıran solumdaki iki aracı geçer geçmez gerisin geri sağ şeride girdim. İlerde trafik polisleri varmış ve beni durdurdular. Ben nolduğunu bile anlamadan bana emniyet şeridi ihlalinden ceza yazdılar. Bana ceza tutanağı vermediler bir yere imza da attırmadılar. Keyfi bir şey yapmadığımı araçların beni şeridin dışına ittiklerini, kaza yapmamak adına mecbur kaldığımı ve o araçları geçtikten sonra da gerisin geri şeridime girdiğimi söylesem dahi dinlemediler. Araçları geçmek için değil, yolun normal bir kısmında da değil, tam daraldığı noktada cereyan etti olay. İtiraz etmek istiyorum napmam lazım ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 31. Emniyet şeridinde dörtlü yakarak durdum Sebebi ise başka aracımın şöförü telefon u araçta unutmuştu dörtlü yakarak durdum ve telefonu diğer şoför arkadaşa verdim ve hareket etim bu sebeple cezai işlem uygulandı hiç bir resim yok ve dörtlü yakara dudum ha cezayı ödedim buna itiraz edebilirmiyim sonuç ne olur

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 32. 1- 46/2-f den ceza yemişim itiraz dilekçesini mail atabilir misiniz
  2- Sulh ceza hakimliği benim dilekçemi reddederse mahkeme giderlerim ortalama ne kadar dır
  bilgi verirseniz sevinirim
  teşekkür ederim

 33. 46/2-F cezası geldi plakama yazmislar resim bilgi vs hicbirsey yok buna itiraz edebilirmiyim itiraz etsek iptal ettirebilirmiyiz acaba rica etsem yardimci olabilirmisiniz?

   1. Merhaba, mail olarak gelen bir bilgi yok tekrar gönderebilir misiniz? Ayrıca başvuruyu aracın sahibi mi yapmalı? Bir de UYAP uzerinden itiraz yapabilir muyuz?

 34. Akşam saatlerinde otobanda ilerlerken birden kazadan dolayı tırların kamyonların arasında kaldık en sağ şeritteydim önümdeki araç jandarmanın arkasından devam etmeye başladı arkamdaki aracında uyarı yapması üzerine bende jandarma trafik arabası ve onun arkasındaki aracı takip ederek devam ettim beş km kadar ilerledikten sonra aniden durup tüm plakaları alıp ceza yazılacağını söyledi askeri personel olduğumu kaza olduğu için bu şekilde ilerlememiz gerektiği düşüncesiyle açıklama yaptım tmm dedi 42/f ceza geldi 1823 TL bende arkasından seyir halinde ve önümdeki aracında onu takip ettiğine dair foto var tebliğ süresi de 15 günü geçmemiş yardımcı olur musunuz iptal söz konusu olur mu bu durumda ?

  1. Zaruri sebeple emniyet şeridi kullandığınıza dair dilekçe hazırlayarak, ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 35. Merhaba,
  d100 karayolu kadıkoy yönü, fındıklı/ kayışdağı ayrımı mevkiinde, sağ tarafa yola girmedim ve yol ayrımı taralı alan (üçgen yer işareti ve beyaz taralı alan çizgileri var) (ayrıca Dönüş adası ek levhası ve üzerinde sağ ve düz işareti var) yolun soluna yani düz devam etmek icin o cizgilerin üzerinden geçtim.taralı alanın devamı otobus duragı ve üst geçit.bu alanın banket / emniyet şeridi oldugunu dusunmuyorum.ama emniyet şeridi ihlali yazılmış (fahri trafik müf tarafından)
  Cezanın hatalı yorumlanıp yaZıldığınu düşünüyorum.İtiraz için dilekçe alabilir miyim?

 36. 20.03.2022 tarihinde bir fahri trafik müfettişi tarafından aracım plakasına evimin karşısında bulunan park adres gösterilerek 46/2-F maddesie göre belirtilen hususlar dışında banketi kullanma maddesinden 1823 tl para cezası kesmiş. parkın etrafında trafik ile ilgili her hangi bir levha bulunmamakta ve belirtilen saat ve tarihte aracım evimin park yerinde bulunmakta idi. ceza ile de herhangi bir resim ve fotoğraf gönderilmemiştir. Tarafıma kesilen bu haksız ceza için 46/2-F maddesine itiraz için örnek dilekçe gönderebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu