Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

46/2-a kusur oranı, trafik kazasında “Hızının gerektirdiği şeritte araç kullanmamak” olarak bilinen ktk 46/2a kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Karayollarında trafiğin akışı” 46. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 46/2-a kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 46/2a kusur nedir, 46 2a kusur oranı yüzde kaç, 46/2a asli mi, yoksa tali kusur mu, 46 2a trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 46/2-a nedir açıklamak gerekirse;

Aksine bir işaret bulunmadıkça, araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek,

Karayolları Trafik Kanunu 46. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

46/2-a Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

46/2a Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. Asli kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/asli-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

46 2a kusur oranı Asli kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

46/2-a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2a kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 46/2a kusur oranı yüzde hesaplama değeri %75 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

46/2-a Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 46 2a trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 288 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 216 ₺ ödeyebilirsiniz.

46/2-a trafik cezası
46/2-a trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 46 2a maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/46-2-a-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

46/2-a Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

46 2a kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

46/2a kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

  • Ben sigortacıma sordum, 46/2a maddesi değişmez dedi!
  • Kaportacım, sen suçlusun 46 2a doğru dedi!
  • Eksper tanıdığım var, 46/2-a maddesine boşuna itiraz etme dedi!
  • Avukatım, dava yıllarca sürer 46 2a ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

46/2-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 46/2-a
46/2-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 46/2-a

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. asli hukuk mahkemesinde açılan itirazın iptali davasında ilk bilirkişi raporuna davacı itiraz etmişti. ikinci bilirkişi raporunda ise %75 asli kusur bana, %25 tali kusur karşı tarafa verildi. Bundan sonraki süreç nasıl olacak bilgi almak istiyorum bu sonuca itiraz etmeli miyim?

  2. Merhaba
    Ben (Kayseri-malatya yolu) ileride polisin çevirme noktası var ve yukarıdan aşağıya giden bir yolda daralma olacak diye en sola geçtim. Kontrol noktasına inerken hatta hız giderek 90 70 ve 30 kadar düşüyordu. Kontrol noktasına yaklaşırken arkamda hızla gelen bir araba belirdi. Benim önümde hem bir kontrol noktası olduğü için bir daralma hem de daralmadan sonra sağa döneceğim için yavaşlamam gerekiyordu. Bana tam bu kontrol noktasında 46/2-a dan (aksine bir işaret bulunmadıkça aracını çok şeritli yollarda yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek) ceza kesildi. Bu arada ceza 2 kasımda kesildi fakat 25 kasımda tebliğ edildi. Ödemeyi önceden 235 tl olarak beyanlı ödedim. İtiraz etmek istiyorum fakat reddedilmesi halinde sanırım mahkeme masrafları olabileceği için endişeliyim şu ekonomik sıkıntı çektiğimiz dönemde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu