Trafik Cezası

Trafikte Yarış Yapma Cezası

Karayolları trafik kanunun 70. Madde maddesi trafikte yarış yapma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 70. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 70. Madde: trafikte yarış yapma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 70. Madde nedir? 70. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 70. Madde trafik cezası ne kadar? 70. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek trafikte yarış yapma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 70. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

70. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle trafikte yarış yapma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 70. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Yarış ve koşulara ait kurallar olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenlemek,
  • 70. Madde sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Trafikte Yarış Yapma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 70. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında trafikte yarış yapma cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz trafikte yarış yapma cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 70. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafikte Yarış Yapma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 70. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken trafikte yarış yapma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 70. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

trafikte yarış yapma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Trafikte Yarış Yapma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri trafikte yarış yapma cezasını iptal etmek için başvurucunun “trafikte yarış yapma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

70. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu