Trafik Cezası

Trafikte Çakar Lamba Takma Cezası

Karayolları trafik kanunun 26/2 maddesi trafikte çakar lamba takma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 26/2 trafik cezası yazılır.

Kısaca 26/2: trafikte çakar lamba takma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 26/2 nedir? 26/2 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 26/2 trafik cezası ne kadar? 26/2 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek trafikte çakar lamba takma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 26/2 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

26/2 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle trafikte çakar lamba takma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 26. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Araçlara ait trafik ayırım işaretleri ve diğer işaretler olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak,
  • 26/2 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Trafikte Çakar Lamba Takma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 26/2 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında trafikte çakar lamba takma cezası 1228 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz trafikte çakar lamba takma cezasını 921 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 26/2 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafikte Çakar Lamba Takma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 26/2 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken trafikte çakar lamba takma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 26/2 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

trafikte çakar lamba takma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Trafikte Çakar Lamba Takma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri trafikte çakar lamba takma cezasını iptal etmek için başvurucunun “trafikte çakar lamba takma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

26/2 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu