Trafik Sözlüğü

Trafiğin anlamı ve önemi

Trafiğin anlamı nedir ?

Trafiğin anlamı, insan araç ve hayvanların karayolları üzerindeki hal ve hareketlerine trafik denir.

Trafiğin önemi nedir ?

Trafiğin önemi, trafiğin tanımda da bahsettiğimiz üzere her anımızla trafiğin içindeyiz çünkü araç kullanmasak dahi gerek yolcu olarak gerekse de yaya olarak trafiğin içindeyiz. Trafik denilince aklımıza sadece araba kullanmak gelse de trafik sadece araba kullanmaktan ibaret değildir.

İş çıkışı aracımıza binip eve giderken sürücü olarak, okula gitmek için topluma taşıma araçlarını kullanırken yolcu olarak, gerekse de mahallemizdeki bakkala ekmek almaya giderken yaya olarak yaşımız ve amacımız ne olursa olsun her an trafiğin içindeyiz.

Aslında farkında olmadan her an trafikte yaşanacak tehlike veya tehlikelere çok yakınız ve bundan dolayı trafik hayatımızın olağan akışında çok önemli bir yere sahiptir.

Trafikte bilinmeyen tehlikeler nelerdir?

Karayolu trafik kazaları nedeniyle her yıl 1,3 milyon insan hayatını kaybetmekte ve milyonlarca insan sakat kalmaktadır. Karayolu trafik ölüm ve yaralanmalarının %90’ı düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşanmaktadır. Karayolu trafik kazalarının mutlaka mücadele edilmesi gereken bir sorun olduğu Birleşmiş milletler ve üye devletleri tarafından kabul edilmektedir. Ancak sadece son on yıl içerisinde bu mesele önem kazanmış, uluslararası sağlık ve kalkınma konusundaki en önemli sorun olarak dünya gündeminde hak ettiği yeri almıştır (Karayolu güvenliği ve karayolu trafik kazası kurbanlarına yönelik savunuculuk: Sivil Toplum Kuruluşları Rehberi, 2012, s.3). Ülkemizde ise sıklıkla gündeme gelmiş olsa da yeteri kadar önem verilmemektir.

Ülkemizde her 70 dakikada 1 kişi trafik kazalarında hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz ?

Evet yanlış okumadınız Tüik 2017 verilerine göre kaza yerinde ve kaza tarihinden itibaren bir ay içerisinde hastanede hayatını kaybedenlerin sayısı 7427 kişidir ve ölümlü trafik kazası haberlerine o kadar alıştık ki artık trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin haberi farkındalık yaratmamaktadır.

Tabi ki istemeyiz ama yukarda da bahsettiğimiz gibi hayatın olağan akışı gereği her an trafiğin içerisindeyiz ve her 70 dakika içinde ölüm tehlikesiyle karşı karşıyayız! Peki bu tehlikeye bu kadar yakınken nasıl kendimizi koruyabiliriz ?

Trafikte yapmamız gerekenler nelerdir ?

Trafik kazaları ülkemizde %98 oranında sürücü, yolcu ve yaya yani insan faktöründen kaynaklıdır kısaca trafik kuralları ihlalleri sebebiyle bu vahim sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Trafikte yapmamız gereken tek bir şey vardır o da trafik kurallarına uymaktır.

Trafik kurallarına uyduğumuzda ne kazalar meydana gelir ne de sonucu ağır olan bu ölümler. Karşılıklı saygı içerisinde trafikte büyük küçük herkese saygı gösterip tehlikeli hareketlerden kaçınmalıyız.

Trafikte ben hata yapmam düşüncesiyle basit hatalar sonucu çok ciddi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kendimiz ve sevdiklerimiz için trafik kurallarına uyalım !

Kazasız günler dileriz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu